Elatusmiinimum

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatusmiinimum

18 Nov 2011, 15:11

Tere
Soovin teada, et kui minu konto on arestinud 2 kohtutäiturit ja tahan minna nüüd ametlikult tööle, kus on miinimumpalk - kas neil on õigus mu pangaarve tühjaks tõmmata. Vara mul ei ole, millele nõuet pöörata.
Kui palk on 280 eur, palju peaks mulle sinna arvele jääma, mille saan pangast tellerit välja võtta?
Kas peab selleks, et minimum arvele jääb, tegema ka mingeid avaldusi?

Ette Tänades!

Re: Elatusmiinimum

21 Nov 2011, 22:00

Kindlasti peaksite asuma töölepingu alusel tööle. Kui Teie töötasu on 280 eurot, siis ongi sisuliselt tegemist riiklikult kehtestatud miinimumtöötasuga. Sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Isikule, kelle vastu on suunatud sissenõue, peab alles jääma elatismiinimum. Juhul, kui Teil peale kinnipidamisi ei jää arvele miinimumtöötasu, tuleks Teil vaidlustada täituri tegevus esitades esmalt kaebuse täiturile, ja kui täituri otsus kaebuse osas Teid ei rahulda, saate täituri tegevuse vaidlustada kohtus.


Vastas Kaja Kiilo

Re: Elatusmiinimum

13 Veebr 2012, 17:55

Tere, olen olukorras kus vajan elatusmiinimumi rahas!
Pangakonto on arestitud ja tuludeklaratsioon tulemas. Nüüd leian sama arestimise ka tuludeklaratsiooni e-lehel, siis võlgnevusega.
Kui nüüd tagastus peaks tulema mingi summa osas, siis kuidas pean aru saama elatusmiinimumist, mis on ette nähtud seadusega?
Veel lisaks, et hakkan ka saama samast riigist (Eestist) sots. abina toetust. Seda saab ikka enda pangakontolt ja diileri käest. Siiski väideti maksu- ja tolliametist, et see läheb otse täiturile. Summa on ehk väike, aga aitaks siiski. 1 kalendrikuus on seega seadusega 290 eurot. võimalik saada oma kontolt. Siis elatusmiinimumi summa on ju näha pangakontol... ja üle selle tulev läheks seadusega kohtutäiturile.
Mida pean tegema, et see miinimum jõuaks minu kontole?

Aitäh!

Re: Elatusmiinimum

20 Veebr 2012, 21:23

Kohtutäitur arestib Maksu- ja Tolliameti poolt tagastatavat tulumaksu vastavalt TMS § 111 jj sätestatule, mis käsitleb sissenõude pööramist varalistele õigustele. Kohtutäitur arestib isiku rahalist nõuet riigi vastu. Mittearestitavat miinimumi kohaldatakse üksnes regulaarse sissetuleku (töötasu, pension jms) arestimisel (TMS § 130 jj). Seega, kuna tagastatava tulumaksu näol tegemist ei ole regulaarse sissetulekuga, vaid rahalise nõudega riigi vastu, ei kohalda kohtutäitur selle arestimisel mittearestitavat miinimumi. Kui Teile riigi poolt makstav toetus on üks TMS §-s 131 loetletud toetuseliikidest ning see laekub Teie kontole, siis võite kohtutäiturilt taotleda konto vabastamist selle summa ulatuses.

§ 131. Sissetulek, millele ei saa pöörata sissenõuet

(1) Sissenõuet ei saa pöörata järgmistele sissetulekutele:
1) riiklikud peretoetused;
2) puudega inimese sotsiaaltoetus;
3) sotsiaaltoetus sotsiaalhoolekande seaduse tähenduses;
4) kunstliku viljastamise ja embrüokaitse seaduse § 351 lõike 3 alusel makstav hüvitis;
5) Eesti Töötukassa kaudu makstud töötutoetus, stipendium, sõidu- ja majutustoetus ning toetus ettevõtluse alustamiseks;
6) kehavigastuse või terviserikke tekitamise tõttu makstav hüvitis, välja arvatud hüvitis kaotatud sissetuleku eest, ja mittevaralise kahju hüvitis;
7) seadusel põhinev elatis;
8) vanemahüvitis;
9) rahaline ravikindlustushüvitis ravikindlustuse seaduse tähenduses, välja arvatud ajutise töövõimetuse hüvitis;
10) riiklik pension seaduses sätestatud ulatuses;
11) vanglast vabanemise toetus.
[RT I, 14.03.2011, 1 - jõust. 24.03.2011]

(2) Kui sissenõude pööramine võlgniku muule varale ei ole viinud või eeldatavalt ei vii sissenõudja nõude täielikule rahuldamisele ning kui arestimine on nõude liiki ja sissetuleku suurust arvestades õiglane, võib käesoleva paragrahvi lõike 1 punktides 6–8 nimetatud sissetulekutele pöörata sissenõude sissenõudja avalduse alusel. Kohtutäitur kuulab enne otsuse tegemist võimaluse korral võlgniku ära.
[RT I, 14.03.2011, 1 - jõust. 24.03.2011]


Vastas Oksana Kutšmei

Vasta