Elatusmiinimum

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatusmiinimum

13 Mär 2013, 15:43

Tere.

2012 aasta juunis kuulutati välja minu taotluse põhjal minu kui füüsiliseisiku ja ühtlasi ka FIE pankrot.
Käin tööl ja minu palk on 1350 eur bruto. Muid sissetulekuid ei ole.
Mul on kolm last.
Küsimus: Kui suur on alates 2013 aastast maksimaalne summa elatusmiinimumiks mulle ja mu lastele?
Eelmisel aastal sain kasutada kahe miinimumpalga suuruses summa, sel aastal minu kättesaadav summa vähenes hoolimata miinimumpalga 30 eurosest kasvust.
Kas seadus on muutunud, mille alusel elatusmiinimumi arvutatakse?

Re: Elatusmiinimum

20 Mär 2013, 13:21

Tere,

Vastamiseks tuleks tutvuda dokumentidega, seetõttu saab vastata järgmist (asjakohaseid selgitusi ja infot saab anda vastavalt asjaoludele töötasust kinnipidaja/ haldur/ usaldusisik):
Pankrotimääruse alusel muutub võlgniku vara pankrotivaraks, mida kasutatakse sihtvarana võlausaldajate nõuete rahuldamiseks ja pankrotimenetluse läbiviimiseks. Pankrotivara on vara, mis oli võlgnikul pankroti väljakuulutamise ajal, samuti vara, mis nõutakse või võidetakse tagasi või mille võlgnik omandab pankrotimenetluse ajal. Pankrotivara hulka ei kuulu võlgniku vara, millele vastavalt seadusele ei või pöörata sissenõuet (PankrS § 108).
Võlgnik ei pea usaldusisikule üle andma tulu, millele seadusest tulenevalt ei saa pöörata sissenõuet. Võlgniku töö- või teenistussuhtest või muust sarnasest suhtest saadud tulu või ettevõtlusest saadud tulu nõuded loetakse loovutatuks usaldusisikule. Usaldusisik peab sellest tasude maksmiseks kohustatud isikutele teatama. Nimetatud tulust peab usaldusisik võlgnikule üle andma 25 protsenti (kohus võib asjaolusid arvestades määrata sellest erineva määra) (PankrS § 173).
Täitemenetluse seadustiku § 132 lg 1 ja 3 järgi sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära (2013.aastal 320 eurot) suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta