võlgnevused ja füüsilise isiku pankrott

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

võlgnevused ja füüsilise isiku pankrott

06 Dets 2013, 15:39

Tere,

Küsimus järgmine: Inimene on 2013 a. ca. 10 korda viibinud psühhiaatriahaiglas ja tunnistatud depressiooni diagnoosiga 80% töövõimetuks, tekkinud on võlad ehk teenindamata on jäänud maksed ( nt. esemete järelmaksud, liiklustrahvid ). Võlanõuded on antud inkassofirmale sissenõudmiseks, inkassofirma ähvardab anda kohtusse hagi või pankrotiavalduse. Inimene on siiski ravitav/ paranemas ja edaspidi maksejõuline. Kuidas toimida inimesele endale kõige soodsamal moel sellises situatsioonis? (Ideaalis võiks säilida avatud pangaarved, võimalus olla ettevõtja/ juriidilise keha juhatuse liige ja vaba liikumine välismaale

Re: võlgnevused ja füüsilise isiku pankrott

10 Dets 2013, 14:04

Tere,

Olenevalt olukorrast ja täpsetest asjaoludest, tuleks isiku õiguste kaitseks kaaluda kas eestkoste seadmist või volituse andmist/vm isiku abi kasutamist (juhul, kui isik saab kestvalt aru oma tegudest ja on võimeline neid juhtima).

Eestkoste seadmise peale tuleb mõelda, kui täisealine ei suuda vaimuhaiguse, nõrgamõistuslikkuse või muu psüühikahäire tõttu kestvalt oma tegudest aru saada või neid juhtida. Siis määrab kohus isiku tema enda, tema vanema, abikaasa või täisealise lapse või valla- või linnavalitsuse avalduse alusel või omal algatusel talle eestkostja.

Eestkostja võib määrata ainult nende ülesannete täitmiseks, milleks eestkoste on vajalik.

Eestkostjaks määratakse füüsiline isik, kes oma isikuomadustelt ja võimetelt sobib määratud ülesannetes eestkostetava huve kaitsma. Eestkostjat määrates arvestatakse ka tema ja eestkostetava vahelisi suhteid.

Eestkostja kaitseb eestkostetava varalisi ja isiklikke õigusi ning huve. Muu hulgas peab eestkostja hoolitsema selle eest, et eestkostetav saaks vajalikul määral ravi- ja sotsiaalteenuseid.

Kui eestkostja saab teada asjaoludest, mis võimaldavad eestkoste lõpetada, peab ta sellest teatama kohtule ja valla- või linnavalitsusele.

NB! Eestkoste ei ole vajalik, kui täisealise huve saab kaitsta volituse andmise ning perekonnaliikmete või muude abiliste kaudu.

/alus: perekonnaseadus, alates § 203/

Soovituslik oleks siiski inimesel endal või tema huvides tegutseval isikul, pöörduda parima lahenduse leidmiseks ning olukorra õiguslikuks analüüsimiseks isiklikule õigusnõustamisele (vt nt https://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse ... -isikutele)

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta