kohustustest vabaks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kohustustest vabaks

01 Veebr 2014, 01:29

Tere, jäin võlgu kaaslaenajana. Inimeselt, kes tegelikult laenuraha sai, ei ole midagi võtta, lisaks on ta kadunud. Nüüd kuulutati välja minu kui füüsilise isiku pankrot. Esitasin kohtule ka kohustustest vabastamise avalduse. Mida ma pean edaspidi tegema, et saada vabaks minu kanda jäänud kohustustest ja kaua see aega võtab? Minu palk on 380 eurot kuus, lähiajal see ilmselt ei suurene, minu ülalpidamisel on 6-aastane laps, kelle isalt elatist ei ole võimalik saada.

Re: kohustustest vabaks

01 Veebr 2014, 01:29

Tere,

Kui kohus algatas kohustustest vabastamise menetluse, nimetas ta usaldusisiku, kellele Teil tuleks teha pankrotiseaduse § 173 lõigetes 3 ja 6 nimetatud makseid. Usaldusisikule ei pea üle andma tulu, millele seadusest tulenevalt ei saa pöörata sissenõuet (nt töötasu alammäär 355 eurot kuus, millele ülalpeetava korral lisandub veel 1/3 töötasu alammäärast).

Kohustustest vabastamise menetluse kestel tuleb Teil tegeleda mõistlikult tulutoova tegevusega ja, kui sellist tegevust ei ole, siis seda otsida. Samuti peate viivitamatult teatama kohtule ja usaldusisikule igast elu- ja tegevuskoha vahetusest, mitte varjama saadud tulusid ning vara, samuti andma kohtu ja usaldusisiku nõudel teavet oma tegevuse või selle otsimise, oma sissetulekute ja vara kohta.

Pärast viie aasta möödumist võlgniku kohustustest vabastamise menetluse algatamisest tuleb Teil esitada kohtule taotlus, et kohus otsustaks Teie pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamise. Kohus teeb selle kohta määruse.

Taoluse võib esitada ka enne viie aasta möödumist. Kohus võib oma kohustusi nõuetekohaselt täitnud võlgniku asjaolusid arvestades vabastada pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest ka enne viie aasta möödumist menetluse algatamisest, kuid mitte enne kolme aasta möödumist menetluse algatamisest, eelkõige kui võlgnik on oma kohustusi menetluse ajal nõuetekohaselt täitnud ja rahuldanud võlausaldajate nõudeid arvestatavas ulatuses.

Kui kohus leiab, et võlgniku kohustustest vabastamine ei ole põhjendatud, võib ta menetlust pikendada ja määrata võlgnikule täiendava tähtaja, pärast mille möödumist vaadatakse kohustustest vabastamise avaldus uuesti läbi. See tähtaeg ei või olla kokku pikem kui seitse aastat menetluse algatamisest.

Kui võlgnik vabastatakse oma pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest, lõpevad pankrotivõlausaldajate nõuded võlgniku vastu, sealhulgas ka nende pankrotivõlausaldajate nõuded, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud.

PS. Võlgniku kohustustest vabastamine ei vabasta võlgnikuga solidaarselt vastutavat isikut oma kohustuse täitmisest.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta