Makseraskuste laienemine teisele isikule

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Makseraskuste laienemine teisele isikule

23 Okt 2014, 09:25

Tere.

Probleem selline.
AS xx ja OÜ xx (vastutav isik Mihkel) vahel on sõlmitud äriruumide üüri- ja seadmete rendileping.Seoses makseraskustega sõlmiti hiljem kokkulepe vara võõrandamiseks võlgnevuse katteks- sisaldab ainult OÜ kasutuses olevaid töövahendeid summas xx eurot. Lisaks veel käendusleping. Selles: 1.1 Käenduslepinguga kohustub OÜ vastutav isik Mihkel (käendaja) täitma eelnevalt sõlmitud lepingutest tulenevad kohustused summas XXX eurot. Punkt 1.2 Käendaja vastutab kohustuste täitmise eest kogu oma olemasoleva ja tulevikus soetatava varaga.
Küsin. Kas tegu on isikliku koduse tema nimel oleva varaga? Kas kohustuste täitmine laieneb seaduslikule abikaasale? Kui aga on tegu seaduslikult lahutatud paariga ja käendaja nimel ei ole mingit vara? Mina ju ei tea ega vastuta tema tegemiste eest. Mis alusel läheb maksuvõlg üle teisele inimesele?

Tänuga
Mare

Re: Makseraskuste laienemine teisele isikule

24 Okt 2014, 15:33

Käendajal on solidaarne vastutus põhivõlgnikuga, kuid see on piiratud käenduslepingus märgitud summaga. Võlausaldajal, ehk siis isikul, kellel on nõudeõigus nii võlguoleva juriidilise isiku vastu, on õigus valida, kellelt ta võlguolevat summat välja nõuab. Kui käendaja tasub põhivõlgniku (ehk siis jur.isiku) eest võlgnetava summa, on tal õigus regressi korras põhivõlgnikult (ehk siis jur.isikult) tasutud summat tagasi nõuda.

Mis puutub varasse, mille müügi arvelt saab võlgetavat summat tasuda, siis selleks on vaja kohtulahendit, mille alusel saab kas kohtutäitur või pankrotihaldur koduse vara arestida ja müüa. Kui täitur või haldur on ekslikult arestinud võlgnikule mittekuuluva vara, siis saab see isik, kelle vara ekslikult arestiti, nõuda oma vara välja. Aga ta peab tõendama, et võlgnik ei ole vara omanik.
Kui käendaja on pankrotis ja ühisvara on jagamata, siis on haldur kohustatud 1 aasta jooksul alates pankroti väljakuulutamisest esitama hagi kohtusse ühisvara jagamise nõudes (Pankrotiseaduse § 122 lg 2).
Kui lahutus on toimunud enne pankroti väljakuulutamist ja lahutatud mittepankrotisolev abikaasa soetab pärast lahutust enda nimele mingi vara, siis seda arestida ja võla katteks maha müüa ei saa.
Abielu ajal soetatud ja jagamata vara on ühisvara kuni ühisvara jagamiseni.


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta