Võlanõude aegumise tähtaeg

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võlanõude aegumise tähtaeg

25 Mär 2015, 10:33

Tere

Küsimus, mis ajaga aegub käendamisest tekkinud võlanõue/kohustus?
2009a. sai esitatud eraisikupankroti avaldus ettevõtte pankrotihaldurile (olin käendaja ettevõtte kohustustele), võlgade tunnustamise käigus selgus et osa nõudeid oli müüdud edasi ja uus nõuete omanik ei tunnistanud pikalt panga nõuet ning sellest tulenevalt ei alustatud minu pankroti protsessiga. Nõue tunnustati lõpuks 2013.a suvel ja 2013 a novembris kuulutati välja minu pankroti lõpuaruanne ning alustati võlgadest vabastamise menetlust. Minu küsimus on et kuna võla tekkimisest (2009.a ettevõtte pankrot ja käenduse sissenõudmine) on möödas tänaseks enam kui 5 aastat kas tänaseks on nõue aegunud või mitte?
Lugesin ka Tsiviilseadustiku üldosa seadust riigiteatajas redaktsiooni kehtivusaja algusega 01.07.2009 (võla tekkimise ajal kehtinud seadus), kuid ei saanud sealt aru et kas nõue minu vastu on aegunud või aegub see 2019 aastal kui saab täis 10 aastat võlakohustuse tekkimise asjast.

Re: Võlanõude aegumise tähtaeg

26 Mär 2015, 18:11

Nagu Te ilmselt teate on tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg kolm aastat. TsÜS § 157 lg 1 kohaselt on jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude, samuti kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tuleneva nõude aegumistähtaeg on 10 aastat. Seega, kui Teie käenduslepingust tuleneva nõudega seoses on olemas kohtulahend, siis aegub Teie vastu suunatud nõue 10 aastaga, peale kohtulahendi jõustumist. TsÜS § 157 lg 1 sätestatud aegumistähtaega 10 aastat hakatakse aga arvestama alates seaduse muudatuse jõustumisest, millega lühendati aegumistähtaega 30 aastalt 10 aastale. Viidatud seaduse muudatus jõustus 05.04.2011.a. Seega, kui kohtulahend Teie suhtes oli tehtud enne aprilli 2011.a. siis hakatakse aegumise tähtaega lugema seadusemuudatuse jõustumisest ja kohtulahendist tulenev nõue aegub 2021.a. Teie kirjast tuleneb, et Teie suhtes on välja kuulutatud pankrott ja on alanud võlgniku kohustustest vabastamise menetlus. Te vabanete kohustustest seega kohustustest vabastamise menetluse lõppemisel. Pankrotiseaduse 175 lg 1 kohaselt pärast viie aasta möödumist võlgniku kohustustest vabastamise menetluse algatamisest otsustab kohus võlgniku taotlusel tema pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamise, tehes selle kohta määruse.


Vastas Vambola Olli.

Vasta