Pankrotimenetluse lõpetamine ja kohustustest vabastamise me

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pankrotimenetluse lõpetamine ja kohustustest vabastamise me

02 Dets 2015, 13:41

Tere!

Paluksin pisut abi füüsilise isiku pankrotimenetluse raugemise teemal.
Võimalik, et mõnele küsimusele on foorumis surfates vastus leitav, ent paraku on see teema mulle nii tundlik, et tahaksin olla väga kindel kõiges. Just seetõttu, et seadused aeg-ajalt muutuvad. Oleksin väga tänulik abi eest!


Kohus on mulle seadnud täitmiseks järgneva:

1. Tegelema mõistlikult tulutoova tegevusega ja selle puudumisel tulutoovat tegevust otsima.

2. Teatama viivitamatult kohtule igast elu- ja tegevuskoha vahetusest, mitte varjama saadud tulusid ja vara, andma kohtule teavet oma tegevuse, sissetulekute ja vara kohta.

3. Vähemalt ühel korral aastas tegema vastavalt jaotistele võlausaldajatele makseid töö- või teenistussuhtest või muust sarnasest suhtest saadud tulust või ettevõtlusest saadud tulust 75 % ulatuses.

4. Võlausaldajatele tehtud maksetest tuleb iga kalendriaasta lõpuks esitada kohtule aruanne.

5. Pärimise teel saadu väärtusest kuulub pool võlausaldajatele väljamaksete tegemiseks.


Siit küsimused:

Millisel kujul (vabas vormis või on olemas ka ametlik ettenähtud vorm?) esitada kohtule aruanne?

Kas vastuses käsitlengi igat punkti (ka siis, kui pole elukoht, varaline seisund vms muutunud) eraldi?

Kas punktis 3 on viidatud tulule, kui sellisele ühikule, mis jääb riiklikult kehtestatud miinimumpalgat üle? Ja kui mul seda pole aasta jooksul tekkinud (palk olnud miinimumpalgast väiksem), siis kuidas käituda?

Viimasest lähtuvalt, kui pole olnud nn tulu ja makseid pole teinud, siis pole aruannet ka võimalik esitada?


Aruanne tuleb sel kuul vormistada. Ja oleks soov raske teemaga korrektselt enne aasta vahetuist toime tulla. Aitäh nõu eest ette!

Re: Pankrotimenetluse lõpetamine ja kohustustest vabastamis

03 Dets 2015, 14:48

Kohtule esitatavale aruandele ei ole kehtestatud vormi. Kui kohus on kohustustest vabastamise menetluse algatamise resolutsioonis sellised kohustused seadnud (mis on Pankrotiseadusega kooskõlas), siis nede punktide kaupa võikski kohtule arunde esitada. Kui millelegi on eitav vastus või kui andmetes muudatust ei ole, siis võiks ka eitavalt vastata või siis a-la „Elukoht ei ole muutunud”, „Töökoht ei ole muutunud”.

Et kohus saaks veenduda, et esitatavad andmed sissetuleku kohta on õiged, soovitan minna Maksu- ja Tolliametisse ja võtta sealt tõend saadud tulude kohta kuude lõikes. Tõendilt peaks olema näha, et saadav töötasu on Vabariigi Valitsuse kehtestatud alampalk ja seega tulutoovat osa palgal ei ole ja seega võlausaldajatele väljamakseid tehtud ei ole. Nii tuleks ka aruandesse sisse kirjutada ja väidetu tõendamiseks ongi Maksu- ja Tolliameti tõend.

Aruande peab kohtule esitama igal juhul, sest kohus ju ei tea, et inimese töötasu on alla alampalka. Kui kohtule aruannet ei esita, võib kohus inimest trahvida kohtu korralduse täitmata jätmise pärast.


Vastas Ly Müürsoo.

Re: Pankrotimenetluse lõpetamine ja kohustustest vabastamis

08 Dets 2015, 12:35

Tänud. Proovin nõuandeid järgides aruande teostada. Veelkord, aitäh!

Re: Pankrotimenetluse lõpetamine ja kohustustest vabastamis

13 Dets 2015, 16:01

Tere, veelkord!

Aruande vormistamise käigus tekkisid veel mõned pakilised küsimused.

Nimelt avastasin oktoobris, et mu pangakontolt oli kohtutäituri poolt võetud mingi summa („mingi summa“ – nimetan nii, kuna loogikat ei näinud.) Helistasin täiturile ning sain teada, et üks võlausaldajatest, kes ka kohtuotsusega kinnitatud rahuldamata jäänud nõuete nimistus konkreetse summaga kirjas, on täiturile andnud ülesandeks minult oma võlga kätte nõutada.
Saatsin kohtuotsuse allkirjastatult täituribüroosse ja selgitasin, et antud isik ja tema võlasumma juba ON minu kohustuste hulgas ja et mu riigiasutusest saadav püsiv palk on madalam miinimumpalgast. Järgmisel kuul (novembris) arestiti taas „mingi summa“, sedakorda topeltsuurem. Kirjutasin taas kirja. Mõistmata, mis toimub. Mõni päev hiljem tagastati mu kontole viimane „mingi summa“. Postkastis oli kiri, mis saadeti võla nõudjale ja koopiana siis minule. See sisaldas rohkelt viiteid paragrahvidele ja otsustasin neid põhjalikumalt uurimata siiski enne kohtule oma aruandluse ära teha.
Nüüdseks hetkeks sain täituribüroolt uue kirja, mille manustes oli täituri otsus, kus minul justkui kohustus see „mingi“ kinnipidamine kinni maksta.

Vaatamata sellele, et ei ole kõike veel üle lugenud seadusandlusepõhiselt ning, et tahaksin kohtu ees oma kohustusega korrektselt hakkama saada, ei tahaks endale nn edaspidiseid lisakohustusi teadmatuse läbi tekitada. Minu mõte on siiski kõik selgeks ja arusaadavaks teha mulle endale ja sealtmaalt siis edasi elada. Siit küsimused tähtsuse järjekorras:

1. Kuidas peaksin käsitlema seda kohtutäituri teemat kohtule?

2. Kuidas pean vastama täiturile tema nõude suhtes?
Viidatud on 10 päevale vaidlustamiseks. („Kohtutäituri tasu väljamõistmise otsuse peale võib esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui menetlusosaline sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest. Kohtutäiturile võib esitada taotluse kaebuse esitamise tähtaja ennistamiseks "Tsiviilkohtumenetluse seadustikus" sätestatud korras.)


Olen taas ette tänulik abi eest!

Re: Pankrotimenetluse lõpetamine ja kohustustest vabastamis

14 Dets 2015, 17:36

Kui kohus on algatanud kohustustest vabastamise menetluse, siis ei saa/ei tohi ükski võlausaldaja (isegi need, kes ei ole pankrotimenetluses nõuet esitanud) pöörduda täituri poole.

Pankrotiseaduse § 174 lg 1 ütleb:

Võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kestel ei saa pankrotivõlausaldajad, sealhulgas need pankrotivõlausaldajad, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud, pöörata sissenõuet võlgniku varale.

Seega on kohtutäitur avalduse valesti menetlusse võtnud ja ta peaks arestitud raha tagastama.

Kuna avaldus on valesti menetlusse võetud, soovitan esitada kaebuse notari tasu väljamõistmiseks võlgnikult. Kui täitur midagi ei tee, saab täituri sellisest käitumisest informeerida Justiitsministeeriumi, kes teostab täiturite üle järelevalvet.


Ka soovitan ma sellest kirjutada vabas vormis kohtule oma aruandes. See näitab, et võlgnik küll soovib oma kohustusi täita, kuid täitur arestis kontod ja võlgniku korrektne käitumine on raskendatud.


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta