Füüsilise isiku pankrot

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Füüsilise isiku pankrot

24 Jaan 2016, 19:11

Tere. pöördun, Teiepoole, küsimusega, mida ma pean tegema, et kuulutada välja, endasuhtes, eraisiku pankrot?

Re: Füüsilise isiku pankrot

26 Jaan 2016, 12:12

Eraisiku pankrotiavaldus tuleb esitada elukohajärgsesse kohtusse (pankrotiseaduse § 13).

Riigilõiv on 10 eurot.

Pankrotiavaldusele tuleb lisada seletuskiri maksejõuetuse põhjuste kohta. See on vabas vormis kirjutis, kus peab kohtule lahti kirjutama, miks maksjõuetus on tekkinud.

Ja lisama peab ka vara ja võlgade nimekirja.

Kui vara ei ole, tulebki kirjutada, et vara ei ole, kuid ilmselt on ikkagi arvelduskonto, seega oleks mõistlik kirjutada ka panga nimi ja konto number.

Võlad – kirjutama peab kõik teadaolevad võlausaldajad, nende aadressid ja võlgnetava summa.

Mõistlik oleks lisada, et võlad võivad muutuda, sest lisanduvad viivised ja intressid.

Kui võlgniku vara suhtes on algatatud täitemenetlusi, siis oleks mõistlik, et võlgnik ka sellest oma pankrotiavalduses kirjutab ja palub kohtul peatada tema vara sutes toiumuvad täitemenetlused.

Ka on mõistlik koos pankrotiavaldusega esitada ka kohustustest vabastamise avaldus, sest kui inimesel vara ei ole, lõpetab kohus menetluse raugemisega ja inimene ei saavuta soovitud tulemust (ainult pankroti väljakuulutamisega peatuvad viiviste ja intresside arvestus ja ainult pärast pankrotimenetluse läbimist saab kohus algatada kohustustest vabastamise menetluse).

PankrS § 169 kohaselt võidakse füüsilisest isikust võlgnik vabastada pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest.

PankrS § 170 lg 1 kohaselt tuleb võlgniku kohustustest vabastamise avaldus esitada kohtule hiljemalt esimese üldkoosoleku toimumise ajaks või koos käesoleva seaduse § 158 lõikes 3 nimetatud aruandega. Avalduse võib võlgnik esitada ka oma pankrotiavalduses või pärast võlausaldaja pankrotiavalduse esitamist.

PankrS § 170 lg 2 kohaselt peab avalduses võlgnik kinnitama, et talle ei ole teada asjaolusid, mis võiksid kohustustest vabastamise välistada, ja et ta kohustub täitma Pankrotiseaduse §-s 173 nimetatud kohustusi.

Seega pankrotiavalduses peaks võlgnik kindlasti kirjutama:

Palun mind vabastada pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest. Kinnitan, et mulle ei ole teada asjaolusid, mis võiksid kohustustest vabastamist välistada ja kohustun täitma PankrS § 173 nimetatud kohustusi.


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta