Eraisiku pankroti lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eraisiku pankroti lõpetamine

02 Veebr 2016, 11:49

Tere,

Hiljuti lõpetati minu eraisiku pankrot raugemise tõttu ja alustati võlgadest vabastamise menetlust. Minule saadeti vaid digitaalselt allkirjastatud kohtumäärus, kus anti teada et pankrotihaldur on kohustustest vabastatud ja usaldusisikuks olen määratud mina ise. Selle kohtumäärusega seoses tekkis aga minul endal mitmeid küsimusi. Esmalt, vaadates võlgade nimekirja, oli seal ka mu õppelaen. Ometi on see kohustus edasi antud minu käendajale, kes seda igakuiselt maksab praegu. Et seda summat peaksin nagu mina maksma edasi võlgadest vabastamise menetluse ajal ja samas ka minu käendaja? Jääb natuke selgusetuks! Lisaks mis saab minu kohustustest võlausaldajate ees kes pole oma nõudeid esitanud pankroti menetluse ajal? Kas need aeguvad ühel hetkel?
Samuti lugesin, et minu kui usaldusisiku kohustus on korra aastas kohtule esitada aruanne..kuid ei tea samuti kuidas see välja peaks nägema? Antud hetkel olen lapsega kodune ja saan vanemahüvitist. Seega ei peaks ma nagu igakuiselt midagi ära maksma? Ja kui ma ise olen usaldusisik, siis kuidas peaks välja nägema see rahade jagamine?Pean välja uurima täpselt võlausaldajate kontod kuhu raha kanda igakuiselt?
Jään lootma, et aitate mul vastused saada küsimustele mis mul tekkinud on.
Parimate soovidega,
Mina

Re: Eraisiku pankroti lõpetamine

02 Veebr 2016, 18:43

1) Õppelaenu jäägi teadasaamiseks soovitan pöörduda laenuandja poole, kes teatab kohustuse suuruse käesolevaks ajahetkeks. Samas – see ei anna ka midagi, usaldusisik (ehk siis käesolevas asjas võlgnik ise) peab võlausaldajatele tegema väljamakseid jaotusettepaneku alusel (seal on %-d, mis proportsioonis keegi võlausaldajatest raha saab, alus: PankrS § 172 lg 1). Kui juhtub, et õppelaenu käendajad on juba tasunud õppelaenu laenuandjale täies ulatuses, siis võivad käendajad asuda panga asemel võlausaldajaks. Kui laenu täies ulatuses tasutud ei ole ja kui kohustustest vabastamise menetluse kestel usaldusisik teeb pangale väljamakseid, siis lihtsalt selle summa võrra maksavad käendajad vähem pangale.

2) PankrS § 174 lg 1 ütleb, et võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kestel ei saa pankrotivõlausaldajad, sealhulgas need pankrotivõlausaldajad, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud, pöörata sissenõuet võlgniku varale. Seega need võlausaldajad, kelledel oli mistahes jõustunud kohtulahend, millega nad oleksid saanud pöörduda kohtutäituri poole, ei saa seda teha kohustustest vabastamise menetluse kestel. Kui aga võlausaldaja, kes ei esitanud oma nõuet pankrotimenetluses ja tal ei ole jõustunud lahendit, siis ka see ei saa oma nõuet enam esitada ja kuna kohustustest vabastamise menetlus kestab üldjuhul 5 aastat ja seega nende nõuded aeguvad kohustustest vabastamise menetluse jooksul.

3) Kohtule esitatav usaldusisiku aruanne on vabas vormis aruanne, kus Te teatate, kas töötate või otsite tööd, kuid nimetatud asjaolud peavad olema ka tõendatud. Kõige lihtsam on võtta Maksu- ja Tolliametist tõend Teie saadud tulude kohta kuude lõikes, kust on näha see emapalk või siis hilisemalt saadav töötasu. Kui töökohta ei ole, siis võlgnik on kohustatud mõistlikult tulutoovat tööd otsima ja ka see otsimine peab olema tõendatud. Kõige lihtsam on seda tõendada sellega, et olete Eesti Töötukassas tööotsijana arvel. Või kui saadate CV-sid, siis esitage kohtusse ka need e-kirjad, millega olete võimalikele tööandjatele CV-sid saatnud.

4) Raha kandmine võlausaldajatele – küsige oma pankrotihaldurilt võlausaldajate kontode numbreid. Üldjuhul võlausaldajad märgivad oma nõudeavaldustesse konto numbrid, kuhu jaotise alusel väljamakseid teha. Kui halduri käest informatsiooni ei saa, siis küllap võlausaldajad ise ka teatavad, millisele kontole raha kanda.



Vastas Ly Müürsoo.

Vasta