Keeldutakse kohustustest vabastamast

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Keeldutakse kohustustest vabastamast

05 Veebr 2016, 13:50

Küsimus selline, et kaaslasel oli eraisiku pankrott ja tal oli võlanõustaja ja määratud usaldusisik kohtu poolt.
Kes siis tegeles tema asjadega. Möödunud aastal ta suri ja peale seda uurisime et mis peab tegema ise edasi jne.
siis pidime ootama sügist. Aga kuna siin oli vahepeal e-mailide muutumised ja kolimised siis me ei teadnud et sellest peab ise
kohe kohtule teada andma. Kuigi Eesti.ee-s olid kõik uued andmed olemas, siis ei jõudnud meile mingeid teateid.
Kuniks nüüd järsku tuli teade et keeldutakse kohustustest vabastamast. Kuna mu kaaslane ei olnud suuteline ise sellega tegelema
oli tal ka usandusisik. aga peale tema surma ei teadnud ta ise midagi mida edasi teha. ja nüüd nagu kõik nullitakse kuna ei saanud teateid kätte. Kas sellisel juhul on võimalik ja mõtet asja edasi kaevata?

Re: Keeldutakse kohustustest vabastamast

08 Veebr 2016, 15:08

Pankrotiseaduse § 173 lg 2 kohaselt peab võlgnik viivitamatult teatama kohtule ja usaldusisikule igast elu- ja tegevuskoha vahetusest, mitte varjama saadud tulusid ning vara, samuti andma kohtu ja usaldusisiku nõudel teavet oma tegevuse kohta või selle otsimise, oma sissetulekute ja vara kohta.

Seega oma uuest elukohast teatamise kohustus on võlgnikule otseselt Pankrotiseadusesse sisse kirjutatud ja kui võlgnik sellest kohut ei informeerinud, siis jättis võlgnik oma kohustuse kohustustest vabastamise menetluse kestel täitmata.

See, et elukoha muudatus on portaalis Eesti.ee nähtav, ei oma tähtsust! Võlgnik peab ise olema hoolas ja uued andmed kohtule esitama.

Kohustustest vabastamisest keeldumise alused on sätestatud PankrS § 175 lg 2:

(2) Kohus keeldub võlgnikku kohustustest vabastamast, kui:
1) võlgnik on mõistetud süüdi pankrotikuriteos;
2) võlgnik on rikkunud süüliselt oma käesoleva seaduse §-s 173 nimetatud kohustusi ja kahjustanud sellega võlausaldajate huve.

(3) Kohus ei või keelduda võlgnikku kohustustest vabastamast, enne kui ta on ära kuulanud usaldusisiku ja võlgniku, samuti võlausaldajad, kes on selleks soovi avaldanud.

(4) Võlgnik peab vande all andma kohtule teavet oma kohustuste täitmisest. Kui võlgnik kohtu määratud tähtaja jooksul teavet ei anna, keeldub kohus võlgnikku pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamast.

Ilmselt kohustas kohus võlgnikku ilmuma kohtusse teavet andma, kuid võlgnik seda ei teinud.

Kõige tulemusena tegi kohus määruse ja keeldus võlgnikku pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest vabastamata.

Nüüd on see määrus, millega kohus lõpetas pankrotimenetluse, kõikidele võlausaldajatele täitedokumendiks. Ehk siis need võlausaldajad võivad võtta (aga ei pea võtma) pankrotimenetlust lõpetava määruse ja pöörduda 10 aasta jooksul alates selle määruse jõustumisest, kohtutäituri poole ja nõuda täitemenetluse algatamist.



Vastas Ly Müürsoo.

Vasta