Võlgadesse uppumas

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Võlgadesse uppumas

13 Mär 2016, 14:53

Tere,
Mu mehel on kaelas 4 laenu, bigbank, seb, kiirlaen ja mogo. Eelmisest kuust saadik on meil maksmata seb ja bigbank ja see kuu pole midagi makstud. Me oleme nii suures mustas augus kuna me lihtsalt ei suuda neid enam maksta. Mida me tegema peaksime? Oleme mõelnud pankroti väljakuulutamise peale, aga meil mõelmal pole ühtegi vara, mis kuuluks meile ja meil pole ka raha, et maksta kinni pankroti väljakuulutamine.
Uut laenu meile ei anta, et maksta kõik ülejäänud laenud ära, et jääks ainult üks laen, mida maksta, aga kuna meil juba on laenud kaelas siis ei taheta anda meile uut laenu ja suuremat laenu.
Kõik laenud kokku on meil 10 000 eurot ja ilma varata me ei saa kuskilt seda summat.
Mida me teha saaksime et pääseda pankrotist?

Re: Võlgadesse uppumas

14 Mär 2016, 17:48

Pankrotist pääseb vaid siis, kui tasutakse oma võlad.

Siiski soovitan esitada elukohajärgsesse maakohtusse võlgniku pankrotiavalduse koos kohustustest vabastamise avaldusega.

Kaks avaldust koos seetõttu, et kui inimesel ei ole vara, mille arvelt saab katta pankrotimenetluse kulusid ja võlgnik on esitanud kohtule ka avalduse kohustustest vabastamise menetluse algatamiseks, peab kohus pankroti igal juhul väljakuulutama [alus: PankrS § 171 lg 1(1)].

Pankrotiavalduse riigilõiv on 10 eurot.

Pankrotiavaldusele lisab inimene vara ja võlgade nimekirja, võlgade nimekirjas tuleb märkida võlausaldaja nimi, tema asukoht ja võla suurus.

Samuti peab pankrotiavaldusele lisama seletuskirja maksejõuetuse põhjuste kohta.

Kõikidele dokumentidele kirjutab võlgnik alla ja esitab kohtusse.

Pärast pankrotimenetluse lõppemist kohus üldjuhul algatab kohustustest vabastamise menetluse, mis kestab tavaliselt 5 aastat. Selle kohustustest vabastamise menetluse kestel peab võlgnik tegelema mõistlikult tulutoova tegevusega või otsima seda (ehk siis lahtiseletatult: inimene peab ka töötama või tööd otsima ja see töö otsimine peab olema tõendatud – näiteks Eesti Töötukassas arvelolemine tööotsijana).

Kui möödub 5 aastat kohustustest vabastamise menetluse algatamisest teeb kohus määruse, millega vabastab võlgniku pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest. Aga ikka eeldusel, et võlgnik on selle aja sees töötanud või tööd otsinud....


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta