Võlgadest vabastamise menetlus ja nõuded

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 4
Liitunud: 02 Veebr 2016, 11:41

Võlgadest vabastamise menetlus ja nõuded

20 Juul 2016, 12:35

Tere,

Nimelt kuulutati aasta alguses välja minu eraisiku pankroti raugemine ja alustati ka võlgadest vabastamise menetlust. Nii palju kui mina olen lugenud seadust, siis samal ajal ei ole ühelgi võlausaldajal õigus mulle nõudeid kohtu kaudu esitada, ka neid mida pankroti väljakuulutamisel sees ei olnud? Ometi tuli mulle täna hommikul kõne kohtust, et küsida kuhu saata mulle taas kord kohtunõue kellegi poolt. Sealt anti mulle aga teada, et sel juhul peaksin ise esitama 15 päeva jooksul vastuväite, kas nii hakkabki olema nõuetega mis kohtu poolt mulle taaskord tulevad?

Parimate soovidega,
M

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Võlgadest vabastamise menetlus ja nõuded

22 Juul 2016, 14:16

Sellist olukorda reguleerib Pankrotiseaduse § 174, mille kohaselt:

§ 174. Sissenõude keeld

(1) Võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kestel ei saa pankrotivõlausaldajad, sealhulgas need pankrotivõlausaldajad, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud, pöörata sissenõuet võlgniku varale.

(2) Võlausaldajad, kelle nõue võlgniku vastu on tekkinud pärast pankroti väljakuulutamist, ei saa võlgniku kohustustest vabastamise menetluse kestel pöörata sissenõuet usaldusisikule üleandmisele kuuluvatele rahasummadele.
[RT I 2009, <https://www.riigiteataja.ee/akt/13252632> 68, 463 - jõust. 01.01.2010]

Seega eristab seadus kahte sorti võlausaldajate nõudeid:

1) Nõuded, mis on tekkinud enne pankroti väljakuulutamist – need võlausaldajad ei saa pöörata üldse oma nõuet võlgniku vara vastu;

2) Nõuded, mis on tekkinud pärast pankroti väljakuulutamist – need võlausaldajad ei saa pöörata sissenõuet võlgniku sellele osale varast, mis kuulub usaldusisikule üleandmiseks ja millest tehakse 1 kord aastas väljamakseid pankrotimenetluses nõuded esitanud võlausaldajatele.


PankrS § 176 lg 1 kohaselt, kui võlgnik vabastatakse oma pankrotimenetluses täitmata jäänud kohustustest, lõpevad pankrotivõlausaldajate nõuded võlgniku vastu, sealhulgas ka nende võlausaldajate nõuded, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud.

Soovitan küsijal teha kohtule taotlus jätta hagi läbivaatamata, kuna kohus on algatanud tema kohustustest vabastamise menetluse ja hagiga ei saavuta võlausaldaja oma eesmärki ning viidata eelpoolkirjutatud paragrahvidele. Taotlusele tuleb lisada määrus, millega kohus algatas küsija kohustustest vabastamise menetluse.Vastas Ly Müürsoo.

Vasta