Kolmanda isiku vallasvara pankroti varana

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kolmanda isiku vallasvara pankroti varana

09 Mär 2017, 16:46

Tere!
Elan pojale kuuluvas majas. Poeg ise elab pikemalt juba välismaal. Poeg tegi oma eestis asuva vara haldamiseks minu nimele notariaalse volituse (koos kohtus esindadmisega). Selle kohaselt haldan ma ka sama maja ( teostan remonti jne.) milles hetkel elan. Selle teostamiseks olen ma poja rahade eest soetanud ka märkimisväärsel hulgal igasuguseid tööriistu ja seadmeid.
Kuna esitasin kohtule enda võlgadest vabastamiseks füüsilise isiku pankroti avalduse, siis küsimus oleks järgmine: Kas määrataval pankrotihalduril on õigus üles kirjutada pankrotivarana ka seda pojale kuuluvat vallasvara, mida mina olen poja volituse alusel ja tema rahadega soetanud ja mis asuvad pojale kuuluvas elamus? Kahjuks ei ole säilinud enamuses soetamist tõendavaid dokumente. Ja kas mina ( nüüd juba pankroti osaline) saan poja nimel ( volitusega) esitada kohtule vastuväite (juhul kui pankrotihaldur selle vallasvara pankrotivara hulka arvab) ja palve see vara pankrotivarast välja arvata? Kas kohtul on selleks ka alust ?
Lugupidamisega

Re: Kolmanda isiku vallasvara pankroti varana

13 Mär 2017, 22:37

Et probleemi olemust kirjeldada seaduse paragrahvidega, panen alla mõned asjassepuutuvad sätted:


PankrS § 35 lg 1 p 1 kohaselt pankroti väljakuulutamisega moodustub võlgniku varast pankrotivara ja punkt 2 kohaselt läheb haldurile üle võlgniku vara valitsemise õigus.

PankrS § 36 lg 1 kohaselt läheb pankroti väljakuulutamisega võlgniku õigus pankrotivara valitseda ja käsutada üle pankrotihaldurile, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

PankrS § 55 lg 3 kohaselt selgitab haldur välja võlausaldajate nõuded, valitseb pankrotivara, korraldab selle moodustamise ja müügi ning pankrotivara arvel võlausaldajate nõuete rahuldamise.

PankrS § 55 lg 4 ja § 22 lg 3 koosmõjus: halduril on õigus viibida füüsilisest isikust võlgniku eluruumides.


Pankrotivara mõistet on seletatud ka PankrS §-s 108, mille lõige 2 ütleb: pankrotivara on vara, mis oli võlgnikul pankroti väljakuulutamise ajal, samuti vara, mis nõutakse või võidetakse tagasi või mille võlgnik omandab pankrotimenetluse ajal.

PankrS § 123

lg 1 kohaselt ei kuulu pankrotivara hulka esemed, mis kuuluvad kolmandale isikule (antud juhul pojale). Kui kolmandal isikul (antud juhul pojal) on nõue talle kuuluva eseme väljaandmiseks, peab haldur eseme tagastama (vara välistamine).

lg 2 kohaselt haldur tagab vara säilimise kuni selle tagastamiseni.

Lg 3 kohaselt tuleb vara välistamise taotlus esitada haldurile.

Lg 6 kohselt on vara välistamise aegumistähtaeg üldjuhul 1 aasta pankrotiteate ilmumisest arvates.


Seadust lihtsustatult lahtikirjutades:

Pankrotihalduril oli õigus viibida pankrotivõlgniku elukohas ja kirjutada üles elukohas olnud tööriistu. Küsija võib poja nimel volikirja alusel esitada pankrotihaldurile vara välistamise taotluse, milles palub välistada (tagastada) oma pankrotivara hulgast väidetavalt pojale kuuluvad tööriistad, kuid ta peab tõendama, et need tööriistad kuuluvad tõepoolest pojale (taotlusele peab lisama ostutšekid, millest oleks näha, et nende eest on tasunud poeg).

Ka võib küsija kohus informeerida sellest, et pankrotihaldur on ekslikult arvanud pankrotivara hulka esemed, mis kuuluvad kolmandale isikule (s.t. pojale).

Kuna küsija kirjutab, et tal ei ole säilinud ostutšekke, siis ta võib tööriistade soetmist poja rahadega tõendada ka poja konto väljavõttega, kuigi selline tõendamine võib kujuneda problemaatiliseks, sest arvelduskontolt ei nähtu, mida täpselt oseteti.


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta