Suured võlad

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Suured võlad

14 Mär 2017, 20:25

Tere,

minu tuttaval on võetud aastate jooksul mitmeid laene ( kiir, ning tarbimislaene). Siiani on ta suutnud neid iga kuu kuidagi tasuda, kuid nüüd on suurtes makseraskustes ning enam maksta ei suuda. Palk on tal ka natuke üle miinimumi. Kontod on olnud tal varem arestitud 7 aastat. Arestivabastuse sai septembris 2016, kui tegi kohtutäituritega maksegraafikud. Siis oli tal veel vaid 2 laenu. Nüüdseks on tal laene juurde võetud ja kokku on neid hetkel 5. Hiljuti lisandus talle ka üks kriminaalasi ning nüüd on ka vaja tasuda selle menetluskulud ( 8000 eurot).
Hetkel ei ole veel kohtutäituriteni asi jõudnud, aga lähiajal see juhtub. Praeguse seisuga on laene kokku koos kriminaalasja menetluskuludega üle 30 000 euro.
Ta palk ei võimalda enam maksta laene ning tal puudub ka igasugune vara.

Sooviksin teada, mis ohustab teda, kui ta ei tasu ühtegi oma laenu?
Kas on võimalik, et karistuseks määratakse reaalne vangistus?
Kas tal on võimalus välja kuulutada eraisikupankrott?

Re: Suured võlad

15 Mär 2017, 14:56

Võlgadega kimpus olev isik võib pöörduda kohtusse ja paluda väljakuulutada oma pankrot ja pärast pankrotimenetluse läbimist algatada kohustustest vabastamise menetlus.

Võlgniku pankrotiavaldust reguleerib Pankrotiseaduse § 13:

§ 13. Võlgniku pankrotiavaldus ja võlanimekiri

(1) Võlgnik peab pankrotiavalduses põhistama oma maksejõuetuse.

(2) Maksejõuetuse põhistamiseks lisab võlgnik pankrotiavaldusele seletuse maksejõuetuse põhjuse kohta ja võlanimekirja. Võlanimekirjas märgitakse võlgniku võlausaldajate nimed ja nende elu- või asukohad ning nende nõuded, samuti andmed võlgniku vara kohta. Seletusele ja võlanimekirjale kirjutab võlgnik alla.
[RT I 2009, <https://www.riigiteataja.ee/akt/13252632> 68, 463 - jõust. 01.01.2010]

Seega lihtustatult öeldes:

Kohtule tuleb esitada pankrotiavaldus ja lisadena tuleb kaasa panna seltuskiri maksejõuetuse tekkimise põhjuste kohta ja vara-võlgade nimekiri, mis tähendab seda, et kirja tuleb panna oma vara koosseis ja oma võlgade koosseis, ehk siis kes on võlausaldaja, võlausaldaja elu- või asukoht ja võlgnetav summa.

Soovitan küsija tuttvala koos pankrotiavaldusega esitada ka kohustustest vabastamise avaldus.


§ 170. Võlgniku avaldus

(1) Võlgniku kohustusest vabastamise avaldus tuleb esitada kohtule hiljemalt võlausaldajate esimese üldkoosoleku toimumise ajaks või koos käesoleva seaduse § 158 lõikes 3 nimetatud aruandega. Avalduse võib võlgnik esitada ka oma pankrotiavalduses või pärast võlausaldaja pankrotiavalduse esitamist.
[RT I 2009, <https://www.riigiteataja.ee/akt/13252632> 68, 463 - jõust. 01.01.2010]

See on eelkõige mõistlik sellisel juhul, kui võlgnikul vara puudub ja seetõttu kohtu poolt määratav ajutine pankrotihaldur leiab, et pankrotti väljakuulutada ei ole võimlaik, sest puudub vara pankrotimenetluse läbiviimiseks.

Kui inimene esitab koos pankrotiavaldusega ka kohustustest vabastamise avalduse, peab kohus pankroti väljakuulutama ja pärast pankrotimenetluse läbimist algatab kohus kohustustest vabastamise menetluse.

Vara puudumisel kestab pankrotimenetlus ca 6 kuud, kuid see sõltub pankrotihaldurist ja kohtunikust, kui kiiresti pankrotihaldur viib läbi pankrotimenetluse kohustuslikud toimingud ja kui kiiresti kohus halduri taotlused läbivaatab.

Pärast pankrotimenetluse lõppemist algab kohustustest vabastamise menetlus, mis üldjuhul kestab 5 aastat.

Pankrotiavalduse esitamisel tuleb tasuda riigilõiv 10 eurot, pankrotimenetluse kulude katmisel võib kohus määrata, et riik väikseses ulatuses (397 € + vajadusel käibemaks) menetlusabi ja ülejäänud kulud kaetakse võlgniku töötasu sellest osast, mis ületab Vabariigi Valituse kehtestatud alampalka. Pankroti väljakuulutamise järel ja kuni võlausaldajate I üldkoosolekuni ei tohi võlgnik Eestist lahkuda ja pärast pankroti väljakuulutamist ei tohi võlgnik ilma kohtu loata olla juriidilise isiku juhtorganites (juhatuses).

Pankroti puhul on positiivne see, et lõppevad kõik täitemenetlused ja võlgnikuga hakkab tegelema vaid pankrotihaldur ja peatuvad kõikide viiviste ja intresside arvestus.

Arvestama peab aga sellega, et kui ka kohus vabastab kohustustest vabastamise menetluse lõppedes pankrotivõlgniku täitmata jäänud n-ö tavalistest kohustustest, siis kohus ei vabasta õigusvastaselt tahtlikult tekitatud kahju hüvitamise nõuetest ja lapsele või vanemale elatise maksmise kohustustest.

Seega kuna ei ole teada, mis alusel on kriminaalasjas summa väljamõistetud, kas siis küsija tuttav ka selle tasumisest vabaneb.


Vastas Ly Müürsoo.

Re: Suured võlad

15 Mär 2017, 19:00

Tere, aitäh vastuse eest!

Täpsustan siis kriminaalasja...
Nimelt tegemist on 8 aasta taguse kasiinorööviga, milles teda alles eelmine aasta süüdistati. Kasiino ei nõua temalt tagasi mingeid summasid, kuna röövisaak oli väga väike. See ca 8000 eurone nõue on vaid kohtumenetluse ja ekspertiisi kulud, mida nüüd temalt sisse nõutakse.

Lugupidamisega

Re: Suured võlad

16 Mär 2017, 13:35

Juhul, kui kriminaalasja lõpetava otsusega mõisteti välja kohtumenetluse ja ekspertiisi kulu, siis tegemist ei ole õigusvastaselt tahtlikult tekitatud kahju hüvitamisega ja see nõue läheb kohustustest vabastamise menetluses arvesse.

Juhin veel küsija tähelepanu asjaolule, et PankrS § 172 lg 1 kohaselt peab võlgnik kohustustest vabastamise menetluse ajal tegelema mõistlikult tulutoova tegevusega ja, kui tal sellist tegevust ei ole, siis seda otsima.

Ehk siis lihtsustatult öeldes: võlgnik peab kas töötama või tööd otsima ja see töö otsimine peab olema tõendatud.

Pärast viie aasta möödumist (maksimaalselt 7 aasta möödumist) otustab kohus, kas vabastab võlgniku kohustustest. Juhul, kui kohus otsustab vabastada võlgniku tema täitmata jäänud kohustustest, siis lõpevad pankrotivõlausaldajate nõuded võlgniku vastu, sealhulgas ka nende pankrotivõlausaldajate nõuded, kes ei ole pankrotimenetluses nõudeid esitanud (PankrS § 176 lg 1).


Vastas Ly Müürsoo.

Vasta