pean kodust lahkuma

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

pean kodust lahkuma

28 Jaan 2016, 16:29

Tere, minul mure selline, et olen sunnitud omakodust lahkuma. Räägin algusest oma loo ära. Ma olin 16 aastane kui minu vanemad kolisid ära, jättes mind poole maja omanikuks (seda muidugi suusõnaliselt), teise poole sai minu vanem vend. Meie omavahel leppisime kokku, kuidas maja pooleks läheb. Mainin veel ära et alla 2 aasta elasin ma teises kohas. Aastal 2007 otsustasin majja tagasi minna koos oma elukaaslase ja 6 kuuse lapsega ning alustasime remonti. Mõnda aega hiljem läksin ma oma vanema vennaga tülli sellepärast, et tema otsustas kogu maja omale võtta ja väitis siis, et mina elan seal tema armust. Selle me suutsime kuidagi ära lahendada. Nüüd elan oma perega Soomes, kuid Eesti käies olemeja elame endiselt sealmajas. Kuid 2015 aasta lõpus läksin ma oma noorema vennaga tülli põhjusel et minu elukaaslane tahtis teha uue üürilepingu(ta elab minu elukaaslase korteris) ja soovis kommunaalidele lisaraha. Sellepeale aga minu noorem vend ja vanemad ütlesid et ma pean majast lahkuma kuna ma elan Soomes ja ei pea 'maja kinni hoidma' . See on ju minu elukoht, mismoodi ma seda kinni hoian? No olgu leppisime siis sellega ja hakkasime vaikselt oma asju ära viima (nad ei andnud mulle kindlat tähtaega millal pean maja vabastama). Viisime majast ära kogu mööbli ja enda paigaltatud kipsi seintelt. Sellepeale süüdistasid nad mind maja lõhkumise. Mismoodi ma lõhun maja kui ma tagastan selle neile sellisena nagu see oli enne mind? Nemad aga väitsid, et ma olen kohustatud tegema seal remonti, kui tahan seal elada.Aastaid tagasi oli jutt et poolmaja kuulub mulle.23.01.2016 viisin ma majast ära veel mõningad asjad kuid minu ehitatud üks vahesein jäi veel maha võtmata,ära viisin ka maja valvanud koerad kuna mind ähvardati nendele loomadele liiga tegemisega(sellekohta kahjuks puudub mul tõend see oli suusõnaline). 27.01.2016 teavitati mulle et minu eluruumidesse on sissemurtud ja kui küsisin neilt seletust öeldi mulle et kuna tal on sissekirjutus sinna majja on tal täielik õigus ka lukud lahti murda!?. Mis mõttes õigus? Facebooki vahendusel paar korda isegi ähvardas et teeb nii.Tegin ka koheselt avalduse politseisse kuid sealt ei ole mulle kahjuks vastust veel tulnud.Minu küsimus nüüd ongi,et millised on minu õigused ja kas ma saan ikka oma asjad veel kätte mis mul sinna jäi?? Mainin veel ära, et seda maja pole tegelikult registriski, kunagi ammu jäi minu vanematel ostu-müügi leping poolikuks müüja surma tõttu. Kas on olemas seadust, mis mind sellises olukorras kaitseks ja kas pean pöörduma kohtusse??

Re: pean kodust lahkuma

29 Jaan 2016, 16:59

Kinnisvara on võimalik omandada kas ostes või saada kinkena. Teie ei ole elamut st kinnisvara ostnud ja seda ei ole vanemad Teile kinkinud. Tehing, millega kohustutakse omandama või võõrandama kinnisasja, peab olema notariaalselt tõestatud. Juhul, kui seda vorminõuet ei ole järgitud, on tehing kinnisvaraga tühine. Seega ei ole Te vanematele kuuluva elamu omanik pooles ulatuses nagu Te ilmselt eeldate.
Kui nüüd teised pereliikmed sundisid Teid lahkuma, siis on Teil õigus ära viia Teile kuuluv mööbel ja muu vallasvara. Te võite ära võtta asjale tehtud parenduse või muudatuse, kui see on võimalik asja kahjustamata. Seega, kui Te tegite vanematele kuuluvas elamus remonti, siis on Teil õigus ära võtta need parendused, mille äravõtmine ei kahjusta elamut. Krohvi seinast kiskumine on vanematele kuuluva elamu kahjustamine ja Teilt võidakse nõuda tekitatud kahju hüvitamist, sest Te olete tegutsenud seadusevastaselt. Samuti ei või Te lammutada ehitatud vaheseina. Asjaolu, et elamu ei ole kantud registrisse ei oma selles osas mingit tähendust. Arvestades Teie kirja, siis võib öelda, et Teil puudub alus kohtusse pöördumiseks, et esitada nõue oma pere liikmete vastu. Selleks oleks põhjust, kui Teil takistataks Teile kuuluva vara ära viimist.


Vastas Vambola Olli.

Vasta