Koolilõuna käibemaks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Koolilõuna käibemaks

07 Veebr 2016, 22:43

Töötan maakoolis õpetajana, õpilaste koolilõuna maksumus on 0,78 senti, koolitöötajatele 1 euro 90 senti.
Sellest aastast lisandus sellele 20% käibemaksu.

Jaanuaris sõin 8 päeva 8x 1,90 = 15,20 eurot.
Sellel aastal lisandus sellele 20 % käibemaks 3,04 eurot : Seega kokku 15,20 + 3,04 = 18,24

Tegemist on väikese maakooliga, kus toit valmistatakse kohapeal.

Enne toidupäeva maksumuse tõusust ega käibemaksu lisamisest juttu pole olnud. Õpetajad sõin koolilõunat jaanuaris ja üllatus tabas veebruari algusel kui arve saime, kus oli lisatud ka käibemaks:

Kas selline käibemaksu lisamine on õigustatud? Ehk oleks pidanud siis tõstma koolilõuna maksumust ja teada andma, et lõuna maksab 1, 90 + 20 % = 1,90 + 0,38 = 2,28 eurot . Praegu arvel kirjas, et toidupäev endiselt 1,90 ja lõpus korrutatud päevade arvuga ja lõppsummale lisatud 20 % käibemaksu.
Kuhu läheb see 20% käibemaksu, kas selle lisamine on ikka õigustatud? Kas omavalitsus võib seda teha? Linnas söömas käies ju pole nii, et söögi hinnakirjale lisandub veel 20 %.

Re: Koolilõuna käibemaks

09 Veebr 2016, 17:58

Teile pole kohe kindlasti liiga tehtud. Käibemaksu peavad maksma kõik ettevõtlusega tegelevad isikud ( nii juriidilised kui FIE-d).

Käibemaksuseaduse § 3. Maksukohustuslane ja maksukohustus 1.lõike kohaselt on käibemaksukohustuslane (edaspidi maksukohustuslane) on ettevõtlusega tegelev isik, kaasa arvatud avalik-õiguslik juriidiline isik, või riigi-, valla- või linnaasutus (edaspidi isik), kes on registreeritud või kohustatud end registreerima maksukohustuslasena (§ 19). Isik on füüsiline või juriidiline isik, sealhulgas avalik-õiguslik juriidiline isik, ja riigi-, valla- või linnaasutus.

Käibemaks arvestatakse kõikidele teenustele ja kaupadele, mida toodetakse ja tarbitakse EV. Olgu see maakool või suurlinna kaubanduskeskus. Seadus on kohustuslik absoluutmääras kõikidele.

Kui teenust osutatakse avalikus kohas avalikkusele ( teie väljenduses linnasööklas), siis peab väljapandud hinnal olema juba lisatud käibemaks. Teie kaasuse puhul on tegemist kuumaksega, mida arvutatakse ühel korral kuus, kus teenuse eest tasutakse arve alusel ja ühekordse summana, siis lisatakse teenusele käibemaks.

Käibemaks on riigi poolt kehtestatud ja kogutav maks. Käibemaks laekub riigieelarvesse ja seda saab käsutada vaid riik läbi oma eelarve. Ettevõtja ei saa sellest mitte sentigi ja väärin arvamus, et ettevõtja oleks nagu hinda tõstnud.

Nagu eelnevalt välja toodud, on kohalik omavalitsus käibemaksukohuslane ja omavalitsus ei ole seadust rikkunud.

Siinkohal saadan teile käibemaksuseaduse https://www.riigiteataja.ee/akt/131122015012


Vastas Krista Paal.

Vasta