Ülikooli lõpetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ülikooli lõpetamine

23 Veebr 2016, 13:25

olin 2002-2006 TLÜ eesti filoloogia tudeng. Õppekava jäi lõpetamata ühe võlgnevuse tõttu (eesti keele süntaks). Kuna mind huvitas väga kirjandusteadus ja oli kindel plaan jätkata sellega magistriõppes, läksin kuulama Avatud ülikooli kaudu ja tegin kirjandusteaduse õppekava suures mahus läbi. 2007. a oli kavas ka semiootika. Selles aines pani õppejõud kohe esimesel loengul paika eksamiaja: 14. mai 2007. Õigel päeval olin eksamiajaks kohal, kui kuulsin juhuslikult kahelt tuttavalt tudengilt, et eksam jääb ära - ainet kuulasid kirjandusteaduse ja kommunikatsiooni eriala magistrandid ning mina, AvÜ kuulaja. Kõigile teistele oli (ilmselt nende õppekavade üliõpilaste nimekirjade, mitte reaalselt ainet kuulajate nimekirja järgi) teatatud eksami ärajäämisest reedel (eksam pidi toimuma esmaspäevasel päeval). Minule mitte. Uus aeg mulle ei sobinud, öeldi, et sügisel võimalust ei ole, hiljem selgus, et jällegi segadus: õppejõud oli seotud kahe osakonnaga (Reklaami ja Kunstide), ühest teatati suve lõpul, et eksamit tal ei ole, teisest hiljem, et oli. Ja nüüd pole mul enam võimalust. Õppejõud suundus sügisest pensionile.

Aastaid hiljem hakkasin kuulatud aine eest (3 ainepunkti) makstud raha tagasi taotlema (see oli kõige hinnalisem aine üldse). Ülikool keeldus sellest, minu kirju lihtsalt ignoreeriti või vastati väga ülbelt. Kantsler ja jurist ning viimaks rektor käskisid mul ülikooli tülitamise lihtsalt lõpetada. Küll aga nõustuti üllataval kombel mulle võimaldama selle asemel eesti keele süntaksi kuulamist.

Ent mitte soovita teenida ülikoolile lisaraha - ainult minul tuleb teha arvutikasutamise test (kehtima peab õppekava, mille järgi õpiti ajal, mil mina ülikooli astusin, ent ülikool väidab vastupidist - kehtivat praegune õppekava. See on täiesti loogikavastane, sest kõik, kes on läinud tagasi üle mitme aasta, on jätkanud oma õppekava järgi (võimatu oleks kõigega sammu pidada ja läbida täies mahus uus õppekava, kui aine on ka sama, siis lähtuda ainekoodist jne). Mulle aga väidetakse, et nõuavad vaid süntaksit ning arvutitesti, muus osas "tuleb ülikool mulle vastu". See on absurdne jutt, kehtida saab üksnes õppekava, mis oli minu sisseastumisel, kui mina ülikooliga lepingu sõlmisin. Kui ei ole, siis soovin selle kohta näha seadusepunkti.

Veel nõuakse 50 eurot täiesti arusaamatut tasu - ainepunktide kokkupaneku eest, et need saaks diplomile üle kanda. Mitte ainuski tudeng, keda tean, ei ole sellist tasu pidanud maksma.

Veel 100 eurot bakalaureusetöö juhendamise ning 100 € kaitsmise eest. Nõustuti, et tasun vaid kaitsmistasu, kuna töö on juhendatud 10 aastat tagasi ning minu juhendaja on ammu surnud.

Minu küsimused on järgmised:

1. Kas ülikool tõepoolest ei kohustu tagastama raha aine eest, milles minul jäänud arvestus saamata nendepoolse eksituse tõttu? Mina olin eksami ajal kohal, ent see jäi ära, ja mulle ei olnud sellest ainsana teatatud. Kas tegu ei ole ebavõrdse kohtlemisega?

2. Kas kohustun, kui soovin tänavu lõpetada, tegema arvutitesti, kui midagi sellist ei olnud kavas minu sisseastumise ajal? Üks jurist ütles, et kehtib selle järgi, milline on leping ülikooliga. Lepingu tegin 2002. aastal ning sealses õppekavas seda ei ole.

3. Kas 50 € tasu ainepunktide kogumise eest diplomile on seadusega kooskõlas?

Ise leian, et põhjendatud on vaid süntaksi tegemine ja lõputöö kaitsmistasu maksmine, muu mitte. Kuid kõige rohkem sooviksin rahatagastust semiootika kuulamise eest, kuna mul ei ole väga tõsist usku ülikooli lõpetamisse (olen 2007. aastast 80% töövõimetu ja olnud kuuel korral haiglas). Ka seda kirja kirjutan haiglast.

Re: Ülikooli lõpetamine

23 Veebr 2016, 13:26

1. Vastaja arvates puudub Tallina Ülikoolil kohustus tagastada Teile raha vaatamata sellele, et Teil jäi sooritamata semiootika eksam. Te olite ilmselt kuulanud loenguid ja osalenud muul viisil õppetöös. Teatavaks oli tehtud uus eksami sooritamise aeg. Kuna Teile see aeg ei sobinud oleksite pidanud ise õppejõuga kokku leppima uue eksami aja. Ülikool võimaldab üliõpilasel kuulata loenguid või muul viisil osaleda õppetöös ning sooritada eksameid, arvestusi või muul viisil täita õppekava ülikooli senati kehtestatud korras.
Avatud ülikooli õppija on isik, kelle eesmärgiks on enesetäiendamine. Avatud ülikooli
õppija ei oma üliõpilase staatust ja õpib tasemeõppe õppekava moodulite või üksikute
õppeainete kursuseprogrammide alusel. Seega ei olnud Te avatud ülikoolis õppimisel üliõpilase staatuses vaid isik, kes enda huvides tegeles enesetäiendamisega. Seega pidite Te ise olema aktiivne ja püüdma teha eksameid selleks ettenähtud ajal.

2. Kui õppekava on muutunud, siis tuleb ülikooli lõpetamiseks täitava vajalikus ulatuses muudetud õppekava nõuded. Ülikoolis toimub õppetegevus kõrgharidustaseme kolmel astmel, õppetöö aluseks on kõrgharidusstandardile vastavad õppekavad.
Õppetegevusega seotud otsuse vaidlustamiseks tuleb õppijal pöörduda otsuse
tegija poole ja vaidlustada otsus 10 päeva jooksul otsuse teatavaks tegemisest. Otsuse tegija
vastab vaidele 12 päeva jooksul alates vaide esitamisest.
Kui vaie jäetakse rahuldamata, võib õppija esitada kirjaliku apellatsiooni järgmisele
otsustustasandile 10 päeva jooksul alates otsuse teada saamisest. Juhul, kui vaidlustatakse
akadeemilise üksuse direktori otsus, esitatakse apellatsioon rektori poolt määratud
õppevaldkonna prorektorile, prorektori otsuse vaidlustamisel rektorile. Otsuse tegija vastab
vaidele 30 päeva jooksul alates vaide esitamisest. Menetlustähtaega võidakse pikendada kuni 30 päeva. Seega, kui Te ei ole nõus õppetööga seotud ülikoolipoolsete otsustega, siis on neid võimalik vaidlustada, kui Te leiate, et Teie suhtes rikutakse lepingut.

3. Osa Ülikooli põhitegevusest tulenevatest teenustest on tasulised ja Teilt nõutav 50 eurot tuleb tasuda ainepunktide kogumise eest kuna tegemist on tasulise teenusega.
Tallinna Ülikooli tegevust reguleerivad Ülikooliseadus ja Tallinna Ülikooli Põhikiri. Õppetöö korralduse aluseks on Tallinna Ülikooli Õppekorralduse Eeskiri.



Vastas Vambola Olli.

Vasta