Varade jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Varade jagamine

07 Mär 2016, 14:57

Tere, küsimus varade jagamise teemal:
Lahutatud 1,5 aastat , kuid nüüd sooviks jagada varasid. Endine abikaasa ei lase isegi kaasomandis olevasse korterisse sisse, et saaks mõnegi asja sealt. Nüüd soov minna kohtusse, et jagada asjad kohtulikult (endise abikaasa väide on, et mul pole korterisse asja). Jagada tuleks nii kogu korteri sisustus kui ka korter, mis on võetud ühislaenuga. Kuidas toimida edasi? Kas kohtule piisab, kui kirjutan üles kõik asjad mida soovin jagada ning nende orienteeruvad hinnad? Kuidas toimida pangalaenuga? Arvatavasti endine abikaasa sealt välja kolida ei soovi, mind korterisse ei lase (osad mulle kuuluvad asjad mahagi müünud nt jalgratas, auto rehvid jne) ja pole ka huvitatud laenu maksmisest (suletud ring). Mina hea meelega müüks üldse korteri maha ja maksaks laenu tagasi, kuid seda ei saa ma ka teha ilma tema nõusolekuta. Endine abikaasa elab korteris koos lastega, nõuab nii alimente kui ka laenu tasumist lisaks (ala 220 eur kuus+400 alimendid). Siiani olen kandnud kuus alimente 300 eur ja nüüd ta väidab, et ma võlglane laste ees. Nõustun, kuid tekib samal ajal ka küsimus, miks ei või tema enda osa pangalaenust maksta ja selle kohapealt olen teinud isetegevust, et jaksaks endale elukohta üürida. Samuti manipuleerib laste külastusõigusega. Selle asemel, et ma saaks olla mõne päeva meie ühisomandis olevas korteris lastega pean ma sõitma edasi-tagasi 240 km et lapsed enda juurde tuua ja samuti 240 km et tagasi viia. Kuus olen lapsi võtnud vähemalt 2 nädalavahetust enda juurde. Võimalusel rohkem. Küsimus on , et kuidas alustada kohtuteed, sest muud võimalust enam ei näe (püüdnud rääkida eksabikaasaga, teinud erinevaid ettepanekuid, kuid mitte midagi ei ole olnud sobiv, vastatakse ainult süüdistuste ja sõimamisega).

Re: Varade jagamine

08 Mär 2016, 16:22

Juhul kui endised abikaasad ühisvara jagamisel kokkuleppele ei jõua, siis tuleb ühisvara jagada kohtu kaudu.

Palun esitage sellekohane hagiavaldus kohtusse. Hagiavaldusse peate märkima asjad, mida soovite saada/ jätta enda omandisse ja korteriomandi suhtes kehtivad teil mõlemal ½ m.o õigused ja kohustused.

Teie kirja kohaselt väidate, et te ei saa oma korteriomandit kasutada, vallata. Sel juhul peate kohtule tegema taotluse, et antud korteriomand müüakse ( märkides ka reaalse summa) ja saadud raha eest makstakse pangale laenusumma tagasi ja ülejäänud summa läheb jagamisele mõlema omaniku vahel.

Elatistest- täna kehtiva perekonnaseaduse kohaselt on elatise miinimumsuuruseks ½ miinimumpalgast, s.o 215€/ kuus lapse kohta. Rohkem võib alati maksta, vähem tasudes, saab nõuda õigustatud isik ( last kasvatav lapsevanem) elatisi juba kohtu kaudu.


Suhtlemiskord- kui lapsevanem, kes alaliselt lapsega/ lastega koos ei ela, ei saa vabalt lastega suhelda või see on talle eriti raske või majanduslikult ebasobiv, siis on tal õigus pöörduda taaskord kohtu poole ja nõuda suhtlemiskorra kehtestamist. Ise peate omapoolse ettepaneku tegema ja pakkuma välja teile ja lastele sobiva suhtlemiskorra. Tehke sellekohane avaldus kohtusse ja märkige teie poolsed nõuded ja vajadused lastega suhtlemiseks.


Vastas Krista Paal.

Vasta