Advokaadi viga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Advokaadi viga

06 Apr 2016, 08:10

Tere

Pöördun Teie poole seoses järgmise probleemiga:
Meie esindaja riigikohtus lasi mööda seaduses sätestatud menetlustähtaja (tähtaeg kassatsiooni esitamiseks oli 11.01.16, kuid advokaadi süül kassatsioon oli esitatud 12.01.16).
Avaldus menetlustähtaja ennistamiseks jäi rahuldamata ja kassatsioonkaebus jäi sellepärast läbi vaatamata ja tagastatud.
Advokaadi süül me kaotasime võimalust kaitsta omad õigused riigikohtus.

Mida me saame teha sellises olukorras? Millised õigused meil on?

Lugupidamisega
Anna

Re: Advokaadi viga

15 Apr 2016, 13:41

Teil on õigus algatada Teid esindanud või kaitsnud advokaadi suhtes aukohtumenetlus. Aukohtumenetluse algatamiseks võib aukohtu või juhatuse poole pöörduda huvitatud isik. Taotlus aukohtumenetluse algatamiseks tuleb esitada kuue kuu jooksul, arvates päevast, mil kaebuse esitaja sai teada või oleks pidanud teada saama taotluse aluseks olevatest asjaoludest. Aukohus algatab aukohtumenetluse huvitatud isiku, enda või advokatuuri organi algatusel, kui advokaadi tegevuses ilmnevad distsiplinaarsüüteo tunnused. Aukohtumenetluse algatamise otsustab aukohus kahe kuu jooksul, alates päevast, mil ta saab teada distsiplinaarsüüteo tunnustest. Advokaadi ja advokaadibüroo tegevust sätestavate õigusaktide või kutse-eetika nõuete eiramise eest võib aukohus määrata advokatuuri liikmele distsiplinaarkaristuse, kui distsiplinaarsüütegu ei ole aukohtumenetluse algatamise ajaks aegunud.
Kui aukohus määrab advokaadile distsiplinaarkaristuse, siis on Teil võimalus nõuda tekitatud kahju hüvitamist. Õigusteenust osutades tekitatud kahju eest vastutavad advokaadibüroo pidaja ja advokaat solidaarselt. Kokkulepe, mis välistab advokaadibüroo pidaja või advokaadi vastutuse tahtluse või raske hooletusega tekitatud kahju eest, on tühine.
Esmalt võiksite siiski pöörduda Teid tsiviilasjas esindanud või kriminaalasjas või väärteoasjas Teid kaitsnud advokaadi poole ja teha ettepaneku tekitatud kahju heastamiseks.


Vastas Vambola Olli.

Re: Advokaadi viga

15 Apr 2016, 15:18

Tere

Tänan Teid põhjaliku vastuse eest.

Teeb muret see küsimus, kuidas saab tõestada tekitatud kahju suurust kui me ei tea milline oleks riigikohtu otsus?

Tegemist on tsiviilasjaga, kus ringkonnakohus määras elatise suuruseks 300 eurot (teise riigi seaduse järgi vastavalt REÕS § 65). Kassatsioonis paluti määrata elatise suuruseks 220 eurot. Lapse vanus hagi esitamisel oli 11 aastat ja 6 kuud. Kas siis tekitatud kahju suurus on 80eurot*78kuud=6240 eurot (umbes)? Kas meil on õigus nõuda advokaadilt seda summat? Kuidas, kui me ei tea milline oleks riigikohtu otsus?

Lugupidamisega
Anna

Re: Advokaadi viga

18 Apr 2016, 14:47

Kahju suurus on Teie enda otsustus, kusjuures tuleb silmas pidada, et tekitatud kahju suuruse kohta peaks olema võimalik esitada tõendid. Tekitatud vahetu kahjuna saate arvestada advokaaditasu ja muid võimalikke kulutusi seoses tsiviilasja menetlemisega. Selles osas saaks Teile nõu anda isik, kes on vahetult saanud tutvuda asja materjalidega. Tekitatud kahju hinnake vastavalt oma äranägemisele ja arvamusele seonduvalt kantud kulutustega. Igasuguste arusaamatuste lahendamisel peaks esmalt püüdma saavutada kohtuvälist kokkulepet. Inimestevaheline suhtlus peakski toimuma läbi kompromisside ja kokkulepete.


Vastas Vambola Olli.

Vasta