teeküsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

teeküsimus

08 Apr 2016, 07:53

Tere
selline olukord: meie peagi ostetava majani viib ühiskasutavalt teelt tee, mida kasutab esimene krundi omanik ja viib siis ka meieni, ehk kaks tee kasutajat. esimese krundi omanik on tee sulgenud - eratee tõkkepuuga - et uus omanik, ehk meie oma krundile ei saaks kuna talle ei sobi, et tema hoovist läbi sõidetakse. Meie krundini ei vii ükski teine tee ja see tee on alati seal olnud, seda kasutasid eelmised omanikud, otsus tuli esimese krundi omanikul nüüd, peljates uusi omanikke. Meie krunt on ümbritsetud jõega. Esimese krundi maalt läbi sõitmine on 6 meetrit. Esimene omanik teeb ettepanekut ehitada tee, seada servituut ümber tema krundi, läbi metsa ja üle kraavide 700 m. See pole meie hinnangul õiglane ega ka proportsionaalne. Meie küsimused on: 1) kas pank võib meile mitte anda laenu selle maja ostmiseks kui servituudid seadmata? 2) kas esimesel krundi omanikul on õigus sellised otsused teha? 3) kas vald on kolmas osapool, ehk majani peab ju viima tee, meieni peab saama nii päästeamet kui ka meie ise. Oleme tutvunud kohtulahenditega ja oleme kindlad, et esimene omanik ei saa meid sundida ehitama oma vahenditega teed ei-tea-kust. Kuid, kas pank seab takistuse, et sel põhjusel just ei saakski me selle maja omanikuks

Kuidas olukord lahendada?
suur tänu

Re: teeküsimus

10 Apr 2016, 18:01

Pank on eraõiguslik äriühing ja vaba oma otsustes. Kui laenu taotlemisel panga juhtkond leiab, et laenu andmine on liigselt riskantne, siis laenu taotlejale laenu ei anta. Pangal ei ole kohustust Teile laenu anda. Lepingu sõlmimine või sõlmimata jätmine on poolte vaba tahe ja kedagi ei saa sundida selleks.
Samas on Teil õigus nõuda, et naaber ei teeks Teile takistus oma kinnistule pääsemiseks. Asjaõigusseaduse § 156 lg 1 kohaselt on omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus. Juurdepääsu määramisel tuleb arvestada koormatava kinnisasja omaniku huve.
Kindlasti võite probleemi lahendamiseks esmalt paluda abi kohalikult omavalitsuselt.


Vastas Vambola Olli.

Vasta