Küsimus autoriõiguste kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus autoriõiguste kohta

01 Mai 2016, 15:12

Tere!
Teen parajasti oma bakalaureuseklaari lõputööd, milleks on dokumentaalfilm. Plaan on antud teost ka suuremale publikule näidata (pean silmas filmifestivale ja kinosid), ning sellekohased lepingud osalejatega sõlmitud, kuid dokumentaalis on kasutatud ka omajagu veebis (Youtube'is) leiduvat videomaterjali. Info selle kohta, kas ja kuidas kasutada on pisut segane ja vastuoluline. Seega siit ka minu küsimus - et kas on sellekohast seadust või punkti, mis määraks kindlalt ära, et kuidas ja kuipalju võin ma avalikult jagatud videomaterjali oma filmi tarbeks kasutada?
Ja kas ma peaksin selle küsimusega pöörduma juristi juurde, kes juba täpsemate detailide kohaselt oskaks mulle sellekohase kirjaliku dokumendi koostada?

Re: Küsimus autoriõiguste kohta

03 Mai 2016, 11:08

Teie küsimusele ei ole ammendavalt võimalik vastata, sest Te peate Youtube`st materjali kasutamisel konkreetselt veenduma, kas Autoriõiguse seaduse (AutÕS) mõttes on tegemist teosega, millele laieneb autoriõigus või on tegemist intellektuaalse tegevusega, mille suhtes ei kohaldata Autoriõiguse seadust. AutÕS § 5 p 7 kohaselt näiteks ei laiene autoriõigus faktidele ja andmetele. Seadusega ei ole võimalik reguleerida konkreetset igapäevaelu üksikjuhtumit (va karistusseadustik). Te peaksite ise ennast püüdma kurssi viia lähtuvalt oma dokumentaalfilmis kasutatavatest materjalidest, kas on tegemist autoriõigusega kaitstud teosega või ei. Autoriõigusega kaitstud teoste loetelu on ära toodud AutÕS §-s 4 ja §-s 5 on ära toodud intellektuaalse tegevuse tulemused, millele autoriõigus ei laiene. Probleemide vältimiseks oleks ilmselt otstarbekas vahetult konsulteerida juristiga, kellega koos tuleks läbi vaadata kõik materjalid, mida Te kasutate oma filmis.


Vastas Vambola Olli.

Vasta