Kriminaalhooldaja

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kriminaalhooldaja

08 Mai 2016, 14:59

Tere. Kirjutan seoses ühiskondlikult kasuliku töö tegemisega. Nimelt käisime krminaalhooldajaga kohtuistungil, seoses tema erakorralise ettekandega. Istungil ütles kohtunik, et võin teha omavalitsusega kokkuleppeid,et oma tunnid kiiremini ära teha kuna tunde oli väga palju(algelt ligi 600, millest pooled olid kohtuistungi ajaks tehtud). Tegin vallavanema ja juhendajaga kokkuleppe töö tegemiseks. Töö sisu oli teeäärsete puude lõikamine ja kokkulepe seisnes selles,et ühe puu lõikamise eest pannakse kirja 5 tundi, hoolimata reaalsetest tundidest. Praeguseks on kõik puud lõigatud, kokkuleppe põhjal on ka tunnid tehtud, kuid kriminaalhooldaja keeldub aksepteerimast minu ja valla vahelist kokkulepet ja arvestamast tehtud tunde. Samuti pole ta nõus arvestama ka reaalselt kohal viibitud tunde, väites, et temal puudub info, kas need tunnid ka reaalselt tõele vastavad. Vallast on saadetud temale pidevalt infot minu töötegemise kohta. Nüüd nõuab ta, et peaksin käima kodunt kaugemal, juba tehtud tunde uuesti tegemas, hoolimata sellest,et ta teab väga hästi,et kasvõi juba majanduslikel põhjustel puudub mul selleks võimalus. Kriminaalhooldaja nõudmise tõttu pean loobuma ka tööle asumisest ja perele sissetuleku teenimisest kuna töö kõrvalt ei oleks mul võimalik teha ühiskondlikult kasulikku tööd vajalikul määral. Sooviksingi teada Teie seisukohta antud olukorras. Kas kriminaalhooldaja võib minu juba tehtud tööd ja tunde mitte aksepteerida ja mida praeguses olukorras ette võtta?

Re: Kriminaalhooldaja

10 Mai 2016, 12:51

Tekkinud olukorras on Teil võimalus pöörduda avaldusega kriminaalhooldusosakonna juhataja poole ning selgitada olukorda ja paluda, et kriminaalhooldust jätkaks teine ametnik. Kriminaalhooldusametniku tegevus peab olema kooskõlas Kriminaalhooldusseadusega ja hoolduskavaga. Pärast kohtuotsuse jõustumist hindab kriminaalhooldaja kriminaalhooldusaluse kriminogeenseid riske ning koostab neist lähtudes kohtuotsuses märgitud kohustuste täitmise ja kriminaalhoolduse läbiviimise kava. Kriminaalhooldusametnik ei ole pelgalt Teie tegevuse järele valvaja vaid tal on kohustus vajadusel abistada hooldusalust isikut. Kriminaalhoolduse teostamise käigus valvab kriminaalhooldaja kohtuotsuses märgitud kohustuste täitmise järele, abistab ja nõustab kriminaalhooldusalust nimetatud kohustuste täitmisel ning osutab talle sotsiaalset kohanemist soodustavat abi. Kui kriminaalhoolduse eesmärk ja huvid nõuavad võidakse kriminaalhooldusametnik asendada ja Teile määratakse teine kriminaalhooldusametnik.
Samas peate arvestama, et üldkasulik töö määratakse tundides ja vallaametnikel ei ole õigus teha kokkulepet, et ühe tunni töö eest arvestatakse Teile kaks tundi. Tööandja ja kriminaalhooldusametnik peaksid selles osas tegema koostööd. Võib arvata, et kohtunik pidas silmas ikkagi seda, et Teil võimaldatakse teha päevas võimalikult palju töötunde.


Vastas Vambola Olli.

Re: Kriminaalhooldaja

24 Mai 2016, 12:00

Kiminaalhooldaja vahetamiseks tegin avalduse, kuid sellest keelduti.
Kohtuistungil ütles kohtunik konkreetselt ja selge sõnaga, et ma võin teha valla ja juhendajaga kokkuleppe,et tehtud tunde pannakse rohkem kirja kui reaalselt on tunde( 1 tunni eest nt.2). Oli kokkulepe vallaga,et lõikan puid ja ühe puu eest pannakse kirja 5 tundi. Kriminaalhooldaja ei ole sellega nõus ja väidab,et ÜKT on tunnitöö (mida ma mõistan) ja et 5 tundi ei tohi kirja panna, vaid võib panna 3 tundi. sellega räägib ta iseendale ju vastu. Ei saa ju olla,et 3 tundi tohib kirja panna aga 5 enam ei tohi,kuigi on olemas kehtivad kokkulepped.


Samuti sooviksin vastust küsimusele,kas ta saab nõuda,et käiksin kaugemal ÜKT-d tegemas, kuigi ta teab väga hästi,et kuna ÜKT tegemise tõttu ei saa ma palgatööle minna ja seetõttu pole ka majanduslikult võimalik mujal käia tööl.

Lisan veel seda,et meil on peres 4 last ja kuna kriminaalhooldaja nõudmiste tõttu ei saa tööle asuda, siis kannatavad naine ja lapsed,sest oleme sunnitud elama vaid lastetoetustest ja vallast saadavast toimetulekutoetusest.

Re: Kriminaalhooldaja

28 Mai 2016, 10:51

Karistusseadustik ega kriminaalhooldusseadus ei näe ette võimalust, et üks töötund arvestatakse kahe töötunnina. Sellist lubadust ega korraldust ei ole kohtunikul õigust anda. Selguse huvides pöörduge erakorralist ettekannet läbi vaadanud kohtuniku poole avaldusega ja paluge ametlikku selgitust asjas.
Töötundide arvestus toimub vastavalt justiitsministri 25.06.2004.a. määrusele nr 49 Üldkasuliku töö ettevalmistamise , täitmise ja järelevalve kord (edaspidi määrus). Vastavalt määruse §-le 15 lg 3 arvestatakse tööajana üksnes täistöötunde. Erandiks on asjaolu, kui töö iseloom seda ei võimalda. Võimalust, et üks töötund arvestatakse kahe eest ei näe määrus ette.
Teie üldkasuliku töö tegemist korraldab kriminaalhooldusametnik ja Te peate arvestama, et tegemist on karistuse asendamisega. Sisuliselt asenduskaristusega ja selle kandmine ei saaks toimuda kooskõlas süüdimõistetu soovidega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta