Küsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus

21 Sept 2016, 17:47

Mul on selline mure, mul on krunt 1100 rm ja soovin sinna valmis moodulmaja. Milleks on mulle vaja geomõõtmist ja ehitusluba (lisakulud)? Kas võin ka ilma nendeta?
See on ju minu maa.

Re: Küsimus

21 Sept 2016, 17:47

Õigupoolest ei saaks seda nimetada mureks. Ehitusseadustikust tulenevate nõuete täitmine võib tekitada küll täiendavaid kulutusi aga see on vältimatu. Vaatamata sellele, et tegemist on moodulmajaga, on ikkagi tegemist ehitamisega. Teil on kinnistu ehk maa aga seal võivad olla teistele isikutele kuuluvad rajatised (kaablid, torustikud jm). Seetõttu ongi vajalikud geodeetilised uuringud. Elamu püstitamine on aga võimalik ehitusloa alusel.
Ehitusseadustiku § 4 lg 1 kohaselt on ehitamine ehitise püstitamine, rajamine, paigaldamine, lammutamine ja muu ehitisega seonduv tegevus, mille tulemusel ehitis tekib või muutuvad selle füüsikalised omadused. Ehitamine on ka pinnase või katendi ümberpaigutamine sellises ulatuses, millel on oluline püsiv mõju ümbritsevale keskkonnale ja funktsionaalne seos ehitisega. Ehitada tuleb ehitusprojekti kohaselt, järgides ehitise ja ehitamise kohta kehtivaid nõudeid.
Ehitusluba annab õiguse ehitada ehitist, mis vastab ehitusloa andmise aluseks olevale ehitusprojektile. Ehitusloa annab kohaliku omavalitsuse üksus. Ehitusseadustikul on tabelina lisa 1 ning vastavalt sellele on elamu püstitamiseks ehitusaluse pinnaga üle 60 m2 vajalik ehitusluba.
Seadused on formaalsed reeglid, kuid nad on täitmiseks. Ilma ehitusloata ehitamisel võidakse Teid kohustada püstitatud elamut lammutama.


Vastas Vambola Olli.

Vasta