Kohtutäituri täitmisteade - teksti suurus, kättetoimetamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäituri täitmisteade - teksti suurus, kättetoimetamine

29 Sept 2016, 18:50

1 küsimus
Sain täitmisteade - soovin kaebama kirja teksti suuruse pärast, kuna tekst on väga väike.
Kas ei ole üldse seadus selle kohta?
Teade on tehtud nii et mahuks ühel lehel, aga seega on tekst nii pisikene (mitte väga palju suurem kui 1mm), et on väga valus lugeda.
Minu meelest võiksin ka kaebama, et teade ei ole kättesaanud, kui tekst ei ole loetav.

2 küsimus
Seaduse järgi mida tähendab kättetoimetamine?
Kas see, et
a) on jõudnud minu postkasti?
b) olen seda füüsiliselt kättesaanud

Antud olukorras, istus teade minu korteri postkastis paar nädala. Kuna minu korter on välja renditud (omanikuna peab minu ametliku aadress seal ka olla) ja rentnik ei vaadanud postkasti, on vabatahtliku täitmise tähtaeg juba möödas.

Maksin kinni koos täitekuludega, aga kas pidin? mina ei tea...

Re: Kohtutäituri täitmisteade - teksti suurus, kättetoimetam

05 Okt 2016, 20:26

1 küsimus

Kohtutäituri poolt koostatavate dokumentide vormistust reguleerib eeskätt Justiitsministri 15.12.2009 määruse nr 42 „Kohtutäiturimäärustik“ § 20.
Kohtutäiturimäärustiku § 20 lg-st 1 tulenevalt kohtutäituri poolt koostatav dokument ja täitetoimingut kajastav akt peavad olema vormistatud nõuetekohaselt ja loetavalt. Kohtutäiturimäärustiku § 20 lg 4 kohaselt akti tekst peab olema keeleliselt täpne ja üheselt mõistetav ning stiililt korrektne. Tekstis on lubatud kasutada ainult üldtuntud lühendeid.

Eeltoodust tulenevalt kui täitmisteate tekst ei ole loetav sh teksti suuruse või trüki kvaliteedi tõttu, siis võib olla tegemist dokumentide vormistusnõuete rikkumisega, mis annab aluse kohtutäituri tegevust vaidlustada. Mitteloetava dokumendi puhul on muuhulgas võimalik väita, et vastav dokument ei ole adressaadile nõuetekohaselt kättetoimetatud, sest sellisel juhul ei olnud adressaadil mõistlikult võimalik dokumendi sisuga tutvuda.

2 küsimus

Teatud juhtudel loetakse dokument kättetoimetatuks ka postkasti panekuga, seda reguleerib tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) § 326.
TsMS § 326 lg 1 esimese lause kohaselt kui menetlusdokumenti ei ole võimalik kätte toimetada, kuna seda ei saa üle anda saaja või tema esindaja elu- või äriruumis, loetakse dokument kättetoimetatuks dokumendi panemisega elu- või äriruumi juurde kuuluvasse postkasti või muusse sellesarnasesse kohta, mida saaja või tema esindaja kasutab posti kättesaamiseks ja mis harilikult tagab saadetise säilimise. TsMS § 326 lg-st 2 tulenevalt kättetoimetamine TsMS § 326 lg-s 1 nimetatud viisil on lubatud üksnes juhul, kui menetlusdokumenti on proovitud isikule isiklikult üle anda vähemalt kahel korral oluliselt erinevatel kellaaegadel vähemalt kolmepäevase vahega ja menetlusdokumenti ei ole võimalik kätte anda elu- või äriruumis viibivale muule isikule TsMS § 322 lg 1 või § 323 kohaselt.

Seega selleks, et dokumendi saaks lugeda adressaadile kättetoimetatuks postkasti panekuga peavad olema täidetaud alljärgnevad tingimused:

1. dokumenti on proovitud adressaadile isiklikult üle anda vähemalt kahel korral oluliselt erinevatel kellaaegadel vähemalt kolmepäevase vahega;

2. dokumenti ei ole võimalik kätte anda adressaadi elu- või äriruumis viibivale muule isikule (eeskätt adressaadi eluruumis elavale või perekonda teenivale vähemalt neljateistkümneaastasele isikule);

3. postkast kuulub adressaadi elu- või äriruumi juurde.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta