Mul on küsimus kinnisvara müügi osas

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on küsimus kinnisvara müügi osas

04 Okt 2016, 16:40

Tere,

enam kui 10 aastat tagasi müüsin oma korteri Nõmmel. Korterisse oli paigaldatud kamin, mis oli ühendtatud vanniahju lõõri (vanniahi eemaldati) ja korstna toru toodud läbi seina tuppa. Kasutatud oli tuleohutusnõuetele vastavaid materjale. Sel ajal oli igas korteris küttekolle ( vanniahi ja puupliit) kuna maja küttis erakatlamaja, kes alustas kütteperioodi alles novembrikuus.
Nüüd pöördus korteri ostnud inimene minu poole probleemiga, et majas on vahepeal tehtud remonttöid (ventilatsioon), mille tulemusena enam küttekollet pole ette nähtud ja majas on ühistu, kes tahab teada, kas kamin on ehitatud vastavalt tuleohutusnõuetele. Ostja arvates on tegemist varjatud puudusega ja nõuab minult sisse kulud, mis temal on ette tulemas selle probleemi lahendamisega ehk tõestusega, kas kamin on vastav tuleohutusnõuetele.
Minul kahjuks pole enam alles remondiga seotud dokumente ja kamina paigaldanud ettevõtte juht on surnud, ettevõte suletud.
Kas tegemist on ikka varjatud puudusega kuna sel ajal oli küttekolle majas lubatud ja mina ei varjanud midagi, see, et ühendus on vanniahju asukohast oli näha. Ja kas rohkem kui 10 aastat on ikka seaduses nimetatud mõistlik aeg, et varjatud puudusest teatada.

Ette tänades,

Re: Mul on küsimus kinnisvara müügi osas

05 Okt 2016, 20:24

Kindlasti ei ole 10 aastat võlaõiguse mõttes mõistlik aeg ja kindlasti ei ole tegemist varjatud puudusega.
Müüja oluliseks kohustuseks on anda müüdud asi üle kindlaksmääratud seisundis. VÕS § 217 lg 1 kohaselt peab üleantud asi vastama lepingutingimustele. Ostjale üleantav asi peab vastama lepingutingimustele, eelkõige koguse, kvaliteedi, liigi, kirjelduse ja pakendi osas. Lepingutingimustele peavad vastama ka asja juurde kuuluvad dokumendid. Kui nüüd asi ei vasta lepingu tingimustele kvaliteedi poolest, siis tuleks Teil võimalikult kiiresti teatada sellest müüjat. Ostja peab teatama asja lepingutingimustele mittevastavusest müüjale mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta asja lepingutingimustele mittevastavusest teada sai või pidi teada saama. Müüdud asja vastavust lepingutingimustele hinnatakse nii asja faktiliste omaduste kui ka õigusliku seisundi alusel. Põhimõtteliselt peavad nii asja faktilised omadused kui ka õiguslik seisund vastama kokkulepitule. Asi peab olema oma faktiliste omaduste poolest olema vaba puudustest, mis vähendavad müüdud asja kasutusväärtust.
Ostja on saanud ostetud korterit kasutada rohkem, kui 10 aastat. Korterit müües ei saanud Teie ette näha võimalikke remonttöid, mida hakatakse tegema, et kaasajastada elamut. Lisaks on nõue aegunud. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 146 lg 1 kohaselt on tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg kolm aastat.


Vastas Vambola Olli.

Vasta