kahju, mida tekitas psüühiliselt haige inimene

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kahju, mida tekitas psüühiliselt haige inimene

22 Okt 2016, 01:39

Selline probleem, et olin oma psüühiliselt haige isa eestkostja. Isa viibis hooldekodus erihoolekande osakonnas, kus käitus kontrollimatult, lõhkus asju jm. Hooldekodu ütles, et mina pean lõhutud kahjud kinni maksma. Mul tekkis juba siis küsimus, et kui inimene ei anna endale oma tegudest aru, lõhub ja käitub ebaadekvaatselt, kas ta peab siis ise (antud juhul siis mina kui tema eestkostja) kõik kinni maksma?

Mõni kuu tagasi isa suri. Kuid nüüd saabus hooldekodust lõhutud asjade arve. Kas neil on õigus raha minu käest nõuda? Kas ma pean maksma?

Re: kahju, mida tekitas psüühiliselt haige inimene

24 Okt 2016, 18:18

Käesolevaks ajaks on eestkoste lõppenud. Perekonnaseaduse § 195 lg 1 p 1 kohaselt lõpeb eestkoste eestkostetava surmaga. Kuna Teie isa on surnud, siis olete Te oma isa järelt pärija. Pärija võib pärandi vastu võtta või pärandist loobuda. Pärimisseaduse § 119 lg 1 sätestab, et pärandist loobumise tähtaeg on kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Kui Te kolme kuu jooksul ei loobunud pärandist, siis olete pärandi vastu võtnud. Pärandi vastuvõtmisega lähevad pärijale üle kõik pärandaja õigused ja kohustused, välja arvatud need, mis oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga või mis seadusest tulenevalt ei saa ühelt isikult teisele üle minna. Teil tuleks pöörduda notari poole pärimismenetluse algatamiseks ning taotleda pärandvara inventuuri. Kui pärija nõuab pärandi inventuuri, võib ta kuni inventuuri tegemiseni, ent mitte kauem kui inventuuri tähtaja lõppemiseni, keelduda pärandaja kohustuse täitmisest. Pärimisseaduse § 143 lg 1 kohaselt on pärast inventuuri tegemist pärija vastutus pärandvaraga seotud kohustuste eest piiratud pärandvara väärtusega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta