Ühisvara soetamine elukaaslastena

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ühisvara soetamine elukaaslastena

26 Okt 2016, 10:29

Tere!
Elukaaslane ostab maja, notariaalselt tema nimel. Me pole abielus. Ühiseid lapsi meil pole. Hetkel elame minu korteris, mille müün peale maja valmimist maha. See oli meie ühine otsus, kuna siis saan ka pisut oma osa anda/panustada maja ehitusse jne. Viimasel ajal tunnen, et kui soetame mitte-juriidiliselt ühise kodu, siis põhimõtteliselt olen ikkagi lageda taeva all juhul kui midagi peaks juhtuma elukaaslase ehk maja omanikuga. Pärimisseaduse järgi läheb vara kui selline tema puhul emale ja vendadele. Minul ja minu lapsel õigusi seal elamiseks enam siis pole?
Küsimus: mida saaks või oleks mõistlik teha, et ka minu uni oleks öösel rahulikum ning oleksin juriidilises mõttes kindlustatud?
Tänan!

Re: Ühisvara soetamine elukaaslastena

27 Okt 2016, 18:29

Kuna teie abielu ei ole seaduslikult sõlmitud, vaid elate koos (partnerlussuhe), siis reguleerib teie kooselu kooseluseadus. Antud seaduse kohaselt on teil õigus minna notarisse, et koostada kooselu reguleeriv kokkulepe.

Antud kokkuleppe kohaselt saate määrata omavahelised õigused ja kohustused kooselu kestel ja selle lõppemise järgselt. Varalised õigused ja kohustused saate samuti antud kokkuleppes reguleerida. Pärimisõiguslikud küsimused samuti.

Seega, palun pöörduge notari poole ja reguleerige oma suhe ära.


Vastas Krista Paal.

Vasta