arusaamatused bussipileti kontrollidega

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

arusaamatused bussipileti kontrollidega

31 Okt 2016, 09:18

situatsioon järgmine: sõites Tartu linnas liinibussis tekkis arusaamatus sõiduöiguse õigsuses minu ja sisenenud piletikontrollide vahel. Küsimuse peale" kas teil on isikut tõendav dokument" esitasin oma ID-kaardi. Seepeale võttis kontroll ID-kaardi ja jättis selle enda kätte, minu protestidest hoolimata ei tagastanud ta seda enne kui menetlusbussis.
1.Kuivõrd õiguslik oli tema tegevus ja kas bussikontrollil on õigus olla kontrollitavaga vahetus füüsilises kontaktis( antud juhul hoidis kontroll mind küünarnukist kinni)?
2.Mis õiguslik vahe on menetlusteenistusel( antud juhul Tartu) ja munitsipaalpolitseil( Tallinn)?
3.Kus kohas saab tutvuda kõikide nende eelmainitud asutuste töötajate õiguste ja kohustustega?
4.Kus on võimalik tutvuda PPA töötajate ametikohustuste ja õigustega?
5.Kus on võimalik tutvuda isikuttõendavate dokumentide kaasaskandmise, esitamise( kellel on õigus nõuda ja kellel mitte ) nõuete kohta?
6.Mis on sisuliselt EV. seaduste järgi isikut tõendav dokument ja kes teda aktsepteerivad?( Näit: kas pildiga töötõendit saab kasutada isikut tõendava dokumendina ametiasutustes)

Re: arusaamatused bussipileti kontrollidega

01 Nov 2016, 19:23

Ilmselt eeldas piletikontrolör, et Te võite põgeneda ning selle ära hoidmiseks hoidis kinni Teie käest.

Alates 1. oktoobrist 2007.a. alustas Tartu linnavalitsuse linnakantselei koosseisus menetlusteenistus, mis hakkab tegelema linnavalitsuse pädevusse kuuluvate väärtegude menetlemisega. Menetlusteenistus loodi selleks, et menetleda kõiki linnavalitsuse pädevusse kuuluvaid väärtegusid ühes üksuses. Sisulist õiguslikku erinevust ei ole, sest nii Tartu Linnavalitsuse juurde loodud menetlusteenistus kui ka Tallinna Munitsipaalpolitsei teostavad järelevalvet linnas vastavalt oma kompetentsile ning menetlevad väärteoasju.

Tallinna Munitsipaalpolitsei ülesanneteks on:
Tallinna linnavolikogu poolt vastuvõetud eeskirjade täitmise üle järelevalve teostamine ja nende rikkumistel väärtegude menetlemine
Tallinna linnavalitsuse volitusel seaduste täitmise üle järelevalve teostamine ja väärtegude menetlemine
Tallinna linna omandis või valduses oleva vara valve
Tallinna linna asutustes ja avalikel üritustel avaliku korra tagamisel osalemine
Tallinna väärteoasjaderegistri ning muude ameti ülesannete täitmiseks vajalike registrite ja andmekogude pidamine
Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti pädevusse kuuluvates küsimustes Tallinna õigusaktide väljatöötamine
Ennetustöö oma pädevusse kuuluvate väärtegude ennetamise osas
Informatsiooni edastamine linna ametiasutustele haldussunni kohaldamise vajaduse kohta
Ennetustegevus ja järelvalve koolides ja lasteaedades
Linna heakorra ja lemmikloomade pidamisega seotud õigusaktide ennetustegevus ja järelkontroll
Parkimisalased rikkumised
Taksondusalane järelevalve.

Selleks, et tutvuda Tartu Linnavalituse menetlusteenistuse töötajate õiguste ja kohustustega peaksite pöörduma Tartu Linnavalituse poole. Kui Te soovite tutvuda Tallinna Munitsipaal politsei töötajate õiguste ja kohustustega peaksite pöörduma Tallinnas Paldiski maantee 48A.

Politsei-ja Piirivalveameti kõigi töötajate õiguste ja tööülesannetega ei õnnestu Teil ilmselt tutvuda kuna töötajaid on sedavõrd palju. Kuid Teil on õigus pöörduda Teid huvitavas küsimuses Pärnu maantee 139 Tallinnas, kus asub Politsei-ja Piirivalveameti peamaja.

Teie isikuttõendavat dokumenti on õigus nõuda kontrolli teostaval isikul, kes on tõendanud oma kontrolliõigust.

Isikut tõendavateks dokumentideks on:

Eesti kodaniku pass on eelkõige reisidokument, mis antakse Eesti kodanikule riigipiiri ületamiseks. Samuti saab passi kasutada isikut tõendava dokumendina.

Eesti kodaniku isikutunnistus ehk ID-kaart on kohustuslik isikut tõendav dokument. ID-kaarti saab lisaks tavapärasele isiku tõendamisele kasutada ka enda isiku tuvastamiseks elektroonilises keskkonnas ning digitaalallkirja andmiseks. Euroopa Liidu piires saavad Eesti kodanikud ID-kaarti kasutada ka reisidokumendina.

Välismaalase pass antakse välismaalasele, kellel on kehtiv Eesti elamisluba, ning kui on tõendatud, et välismaalasel puudub välisriigi reisidokument.

Elamisloakaart on Eestis kehtiva elamisloa või elamisõiguse alusel püsivalt elava välismaalase kohustuslik isikut tõendav dokument. Elamisloakaarti saab lisaks tavapärasele isiku tõendamisele kasutada ka enda isiku tuvastamiseks elektroonilises keskkonnas ning digitaalallkirja andmiseks.

Digitaalne isikutunnistus ehk digi-ID on digitaalne dokument, millega saab elektroonilises keskkonnas end tuvastada ja anda digitaalset allkirja. Digi-ID omamine on vabatahtlik.

E-residendi digitaalne isikutunnistus ehk e-residendi digi-ID on digitaalne dokument, millega e-resident saab elektroonilises keskkonnas end tuvastada ja anda digitaalset allkirja.

Mobiil-ID on riikliku garantiiga elektrooniline dokument, mis võimaldab elektroonilist isikutuvastamist ja digitaalset allkirjastamist mobiiltelefoni abil.

Meremehe teenistusraamat ja meresõidutunnistus antakse välja meremeestele. Need dokumendid vastavad Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) konventsiooni "Meremeeste riiklike isikut tõendavate dokumentide kohta" nõuetele.

Pagulase reisidokument on reisidokument, mis antakse pagulasele riigipiiri ületamiseks.

Ajutine reisidokument antakse Eestis viibivale välismaalasele ühekordseks Eestist lahkumiseks ja Eestisse tagasipöördumiseks.


Vastas Vambola Olli.

Re: arusaamatused bussipileti kontrollidega

07 Nov 2016, 16:07

Tänan saadud info eest, kuid ikkagi jäi arusaamatuks, et kas neil oli õigus, konfiskeerida isikustatud bussisõidukaart
ja kui isegi neil võis tekkida mõte põgenemise kohta, siis hoida küünarnukist( loogiliselt võttes, kui juba küünarnukist
tohib kinni hoida, siis võib äkki ka käe seljataha väänata) Ehk: 1.Kui isikustatud bussikaart on võrreldav isikut tõendava
dokumendiga, siis kas menetlusteenistujal on see õigus antud, et ta paneb selle endale tasku ja käseb bussist väljuda?
2.Kas menetlusteenistuja võib kasutada füüsilist kontakti e. jõudu kontrollitava suhtes?

Re: arusaamatused bussipileti kontrollidega

08 Nov 2016, 21:26

Varasemas vastuses on Teile antud ammendav loetelu dokumentidest, millised dokumendid on isikut tõendavad dokumendid. Nagu Te veenduda võite ei ole isikustatud bussikaart selles loetelus. Seega ei ole isikustatud bussikaart isikut tõendav dokument.
Füüsiline kontakt ja jõu kasutamine ei ole samatähenduslikud. Kui Teil on pretensioonid Teid kontrollinud ametniku tegevuse suhtes, siis peaksite esitama kaebuse ametniku tööd korraldavale isikule. Millised on piletikontrolli teostavate ametnike õigused ja kohustused, on ära toodud vastavate ametnike ametijuhendites. Seega peaksite pöörduma kas Tartu Linnavalitsusse või Tallina Munitsipaalpolitsei ametisse, et tutvuda kontrolli teostavate ametnike ametijuhenditega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta