kohtutäitur

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kohtutäitur

01 Nov 2016, 16:39

Tere.
Minu küsimus on seotud sellega kas kohtutäitur toimib õigesti või kuidas saan lahendada probleemi mis mul tekkinud on. Nimelt
arestis kohtutäitur minu panga konto täielikult. Tegin kirjaliku avalduse kohtutäiturile et ta vabastaks minu pangakonto elatus-
miinimumi ulatuses kuna mulle määrati invaliidsus pension 70% .summaks arvutati 223.11 €. Kohtutäitur vastas mu palvele et
konto on arestivaba vaid selle(223.11) summa ulatuses. Küsimus siis selline et kas ta toimis õigesti või peaks ta siiski aresti alt vabastama miinimumi (430) ulatuses. Ja veel seoses sellega kuna novembri kuus tehakse mulle ka tagantjärgi ülekanne oktoobri
kuu eest makstav summa, kuna vormistamine võttis aega ja pension oli määratud juba varem kirjutas kohtutäitur et tagantjärgi makstavaid summasid ei arvestata. Kas on tema tegevus õigustatud ja kui ei siis kuhu pöörduda.

Re: kohtutäitur

07 Nov 2016, 21:05

Täitemenetluse seadustiku (TMS) §-d 130-136 (TMS-i II osa 7. peatüki 2. jagu pealkirjaga „Sissetuleku arestimise erisused“) näevad ette võlgniku sissetuleku (sh TMS § 133 pealkirjaga „Kontole kantava sissetuleku aresti alt vabastamine“ kontole laekuva võlgniku sissetuleku) arestimise erisused.

TMS § 133 lg 1 sätestab küll, et arestimisaktis märgib kohtutäitur, et arestimisele ei kuulu igakuiselt summa, mis vastab ühe kuupalga alammäärale, ning märgib talle teadaolevate andmete põhjal võlgniku ülalpeetavate kohta arestimisele mittekuuluva summa. Kohtutäitur tühistab võlgniku avalduse alusel kolme tööpäeva jooksul konto arestimise ulatuses, mis tagab võlgnikule arestimisele mittekuuluva sissetuleku (käesoleva seadustiku §-des 131 ja 132 sätestatud piirangud).

TMS § 133 lg 1 kohaldamisel on sätet võimalik tõlgendada ka selliselt, et see kohaldatakse üksnes kontole laekuvale sissetulekule. See tähendab, et TMS § 133 lg 1 ei kohaldata abstraktselt võlgniku (sh näiteks juriidilisest isikust võlgniku) iga konto (sh sellise konto kuhu ei laeku võlgniku sissetulekuks olevad rahalised vahendid) arestimisel. Sellisel juhul kohaldab kohtutäitur TMS § 133 lg 1 üksnes sellele füüsilisest isikust võlgniku kontole, millele laekub võlgniku sissetulek ja üksnes selle kontole laekuva sissetuleku ulatuses.

Tagantjärgi väljamakstav pension on samuti Teie sissetulekuks. Seega, kui novembris Teie summaarne sissetulek on 223,11 € (oktoobri pension) ja 223,11 € (novembri pension) ehk kokku 446,22 €, peab täitur jätma novembri kuu sissetuleku arestimata 430 € ulatuses.

Kohtutäituri tegevusega/tegevusetusega rahulolematuse korral on menetlusosalisel võimalik vaidlustada kohtutäituri tegevust täitemenetluse seadustiku (TMS) § 217 lg-s 1 sätestatud korras. TMS § 217 lg 1 kohaselt kohtutäituri otsuse või tegevuse peale täitedokumendi täitmisel või täitetoimingu tegemisest keeldumisel võib täitemenetluse osaline esitada kohtutäiturile kaebuse kümne päeva jooksul alates päevast, kui kaebuse esitaja sai teada või pidi teada saama otsuse või toimingu tegemisest, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti.

TMS § 217 lg 6 kohaselt kui menetlusosaline ei esita TMS § 217 lõikes 1 nimetatud tähtaja jooksul kaebust, kaotab ta õiguse tugineda hiljem asjaoludele, mida ta oleks võinud esitada kaebuses.

Seega kui Te leiate, et kohtutäitur oma tegevusega või tegevusetusega rikub Teie õigusi on Teil võimalik esitada kohtutäituri tegevuse peale kaebuse. Kaebus tuleb esitada õigeaegselt ehk 10 päeva jooksul. Kui Te õigeaegselt kohtutäituri tegevuse peale kaebust ei esita, siis hiljem ei saa Te tugineda nendele asjaoludele, mida oleks võinud kaebuses esitada.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta