Juhtum koolis

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Juhtum koolis

15 Nov 2016, 09:33

Tere,
Juba ka kirjutasin juhtumist koolis, kuid ma ei näe,et seda oleks kusagil siis postitatud. Seega kirjutan lühidalt uuesti.
Koolis uus trend telefone korvpallirõnagsse visata. Minu 8-aastane viskas ka. Aga telefon kukkus maha, aku tagant ära ja plahvatas põlema. Nii,et põrandas akusuurne auk sees. Nüüd kool teatas,et see oli tahtlik tegu ja soovivad terve põrandaparanduse kompnenseerimist. Tahtlik oli pigem vise, kuid mitte see,et see põlema läheks. Lisaks ei saa ma aru,miks ei kasutatud tulekustuteid? Ning kool võttis minuga ühendust alles siis, kui oli saanud hinnapakkumise paranduse osas.
Kas koolil on õigus nõuda tervet summat? Ning kas sellisel juhul peaks olema ikka algatatud ka ametlik käi? kellegi spetsialisti akt ja aruanne?
Ette tänades,
Kadri

Re: Juhtum koolis

15 Nov 2016, 22:57

Tekkinud olukorras peaksite kooli juhtkonnaga aktiivselt suhtlema, et saada selgust juhtunu osas. Kui Teie poeg on süüdi kahju tekitamises, siis olete Teie kohustatud kahju hüvitama. Samas on kahju sissenõudja kohustatud tõendama kahju suurust. Kogu põrand remondi hüvitamise nõudmine on aga ilmselt liiast.
Alla 14-aastase lapse poolt õigusvastaselt tekitatud kahju eest vastutavad tema vanemad. Juhul, kui kindlustus oleks hüvitanud tekitatud kahju, siis on üsna tõenäoline, et kindlustusfirma asub kahju Teilt sisse nõudma. Tekkinud olukorras oleks mõistlik leida siiski kahju hüvitamise nõudmises kohtuväline lahendus. Võlaõigusseaduse § 127 lg 1 sätestab, et kahju hüvitamise eesmärk on kahjustatud isiku asetamine olukorda, mis on võimalikult lähedane olukorrale, milles ta oleks olnud, kui kahju hüvitamise kohustuse aluseks olevat asjaolu ei oleks esinenud. Isik peab kahju hüvitama üksnes juhul, kui asjaolu, millel tema vastutus põhineb, on kahju tekkimisega põhjuslikus seoses, on selle teo tagajärg. Kahjuhüvitisest tuleb maha arvata igasugune kasu, mida kahjustatud isik sai kahju tekitamise tagajärjel, eelkõige tema poolt säästetud kulud, välja arvatud juhul, kui kasu mahaarvamine oleks vastuolus kahju hüvitamise eesmärgiga. Kui põrandasse põles aimult ühes kohas auk, siis ei ole kool õigustatud nõudma kogu põranda remondi hüvitamist.


Vastas Vambola Olli.

Vasta