Isa mõrvar leitud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Isa mõrvar leitud

29 Nov 2016, 17:15

Küsimus siis selline, et kas mind (pärijat) ning teisi perekonnaliimeid, ei peaks teavitama sellest, kui isa on kellegi poolt tapetud ja uurimise käigus leitakse tapja üles või kuidas ma saan sellist infot ? Kui tehakse kindlaks kes on tapja ja ta on süüdi siis kas mul on õigust tapjalt kohtu kaudu välja nõuda valuraha, matuseraha muud kulutused või sekkuda tema süüdimõistmisel karistuse määramisel?

Re: Isa mõrvar leitud

01 Dets 2016, 17:23

Kui Teil on olemas teave, et politsei poolt on kindlaks tehtud Teie isa tapja isik, siis peaksite pöörduma lähema politseiasutuse poole ning pärima asja kohta ning taotlema enda kannatanuks tunnistamist.
Kriminaalmenetluse seadustiku (KrMS) § 37 lg 1 kohaselt on kannatanuks füüsiline või juriidiline isik, kelle õigushüve on tema vastu suunatud kuriteoga või süüvõimetu isiku õigusvastase teoga vahetult kahjustatud. Kuriteokatse puhul on isik kannatanu ka juhul, kui rünnatud õigushüve asemel kahjustatakse tema sellist õigushüve, mille kahjustamine on rünnatud õigushüve kahjustamisest hõlmatud. Riik või muu avaliku võimu kandja on kannatanu üksnes siis, kui tal on õigushüve kahjustamise tõttu tekkinud varaline nõue, mida on võimalik maksma panna kriminaalmenetluses. Füüsiline isik on kannatanu ka juhul, kui kuriteo või süüvõimetu isiku õigusvastase teoga on põhjustatud tema lähedase surm ja talle on surma tagajärjel kahju tekkinud. Kannatanu õigused on sätestatud KrMS §-38. Kannatanul on õigus: 1) vaidlustada kriminaalmenetluse alustamata jätmine või lõpetamine
2) esitada uurimisasutuse või prokuratuuri kaudu tsiviilhagi
3) anda ütlusi või keelduda ütluste andmisest
4) esitada tõendeid;
5) esitada taotlusi ja kaebusi;
6) tutvuda menetlustoimingu protokolliga ning teha menetlustoimingu tingimuste, käigu ja tulemuste ning protokolli kohta avaldusi, mis protokollitakse;
7) tutvuda kriminaaltoimiku materjalidega;
8) võtta osa kohtulikust arutamisest;
9) anda nõusolek kokkuleppemenetluse kohaldamiseks või sellest keelduda, anda arvamus süüdistuse ja karistuse ning süüdistuses nimetatud kahju suuruse ja tsiviilhagi kohta.
Kriminaalasja raames saate esitada hagi tekitatud varalise kahju ja kantud kulutuste nõudmises (kaasaarvatud matuse kulud). Teil on õigus esitada ka hagi mittevaralise kahju nõudmises (moraalne kahju või nagu Te kirjutate valuraha). Mittevaralise kahju nõudmine ei ole võimalik kriminaalasja raames. Selleks tuleb eraldi pöörduda hagiga kohtusse.
Teie isa tapmises kohtus süüdi tunnistatud isiku karistamise küsimuse otsustab kohus. Teil on aga õigus anda kohtuistungil arvamus võimaliku karistuse osas.


Vastas Vambola Olli.

Vasta