Firma kaasomanik kandib vahendeid

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Firma kaasomanik kandib vahendeid

02 Dets 2016, 12:16

Firma ABC kahe inimese osalusega 50%/50%
Teine osanik:
- on ABC tegevdirekotr
- lõi/ostis uue firma ZXV, tegeleb samal alal
- kasutab ABC vahendeid ZXV tegevuses
- ei teavitanud sellest esimest osanikku
- kasutab ABC vahendeid
- võttis üle kliendikontaktid
- kandib vahendeid firmast ABC -> ZXV
- raamatupidamisteenuse ostuaja osutab teenust mõlemale firmale ja on asjast teadlik

Mida teha?

Re: Firma kaasomanik kandib vahendeid

05 Dets 2016, 12:33

Äriseadustiku (ÄS) § 188 lg 1 sätestab, et osanik vastutab osanikuna osaühingule, teisele osanikule või kolmandale isikule süüliselt tekitatud kahju eest. Seega on võimalik teist osanikku panna vastutama, kui osaühingule kahju tekitamine on süüline.
Lisaks on Teil võimalik taotleda erikontrolli korraldamist. ÄS § 191 lg 1 ja 2 kohaselt võivad osanikud, kelle osadega on esindatud vähemalt 1/10 osakapitalist, nõuda osaühingu juhtimise või varalise seisundiga seotud küsimustes erikontrolli korraldamise otsustamist ja erikontrolli läbiviija määramist osanike otsusega. Kui osanikud erikontrolli korraldamist ei otsusta, võivad osanikud, kelle osadega on esindatud vähemalt 1/10 osakapitalist, nõuda erikontrolli korraldamist ja erikontrolli läbiviija määramist kohtu poolt. Kohus otsustab erikontrolli korraldamise ainult mõjuval põhjusel. Kohus kuulab enne erikontrolli määramist võimaluse korral ära ka osaühingu juhatuse ja nõukogu liikmed.
Osanikud, kelle osadega on esindatud vähemalt 1/10 osakapitalist, võivad käesoleva paragrahvi lõikes 2 sätestatud korras nõuda ka osanike nimetatud erikontrolli läbiviija asendamist, kui osanike määratud isikul ilmselt ei ole erikontrolliks vajalikke teadmisi või kogemusi või kui on kahtlusi tema erapooletuses. Kohus kuulab ära ka osanike nimetatud erikontrolli läbiviija.
Erikontrolli läbiviijaks võivad olla audiitorid ja vandeadvokaadid või advokaadiühingud. Kui erikontrolli läbiviijad määratakse osanike poolt, kinnitavad osanikud ka nende tasustamise korra. Kohtu poolt määratud erikontrolli läbiviijate tasustamise korra ja tasu suuruse määrab kohus.
Juhatuse ja nõukogu liikmed peavad võimaldama erikontrolli läbiviijal tutvuda kõigi erikontrolliks vajalike dokumentidega ning andma vajalikku teavet. See õigus on erikontrolli läbiviijal ka kontrollitava osaühinguga samas kontsernis olevate äriühingute suhtes. Erikontrolli läbiviija peab hoidma osaühingu ärisaladust. Dokumentidega tutvumise võimaldamisest või teabe andmisest keeldumise korral võib erikontrolli läbiviija esitada kahe nädala jooksul, alates keeldumise saamisest, või nelja nädala jooksul, alates taotluse esitamisest, kui sellele ei ole vastatud, hagita menetluses kohtule avalduse juhatuse või nõukogu liikmete kohustamiseks teavet andma või dokumentidega tutvumist võimaldama.
Erikontrolli läbiviijad koostavad erikontrolli tulemuste kohta aruande, mille esitavad osanike koosolekule. Erikontrolli läbiviimisel võib ilmneda, et Teie äripartneri tegevuses on kuriteo tunnused ja teda on võimalik võtta kriminaalvastutusele ning panna vastutama tekitatud kahju eest.
Kui tegemist on tegevdirektoriga, siis peab olema temaga sõlmitud tööleping. Tavapärane on, et töölepingus nähakse ette piirangud, et tegevdirektoril ei ole lubatud tegevus samal tegevusalal ning ei ole lubatud osaühingut kahjustada. Kahjustamise lubamatus tuleneb töölepingu seadusest (§ 16). Suhtes osaühinguga on tegemist töötajaga.
Juhul, kui Te ei soovi võidelda või ei ole see majanduslikult mõttekas, võiksite kaaluda osaluse müüki ning asutada uue firma.


Vastas Vambola Olli.

Vasta