Ravikindlustuse saamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ravikindlustuse saamine

02 Jaan 2017, 20:50

Olen vabakutseline ning teenin praegu ülivähe, seega olen oma abikaasa ülalpeetav. Minu abikaasa on ravikindlustatud ning meil on alla 8-aastased lapsed. Minu töötasu pealt makstav sotsiaalmaks on väga väike ning ei kata ära nõutavat sotsiaalmaksu määra, mis tagaks mulle ravikindlustuse. Tegin sotsiaalkaitseametisse taotluse riigipoolseks sotsiaalmaksu tasumiseks, sain aga eitava vastuse, kuna mul on kehtiv VÕS-leping. Samas on mul ju vähese sissetuleku tõttu sotsiaalmaks vajalikul määral maksmata ning seega ravikindlustust pole, kuigi alla 8-aastaste lastega ja abikaasa ravikindlustuse tõttu võiks see mul olla (vähemalt juhul, kui üldse tööd ei teeks, mina aga soovin töötada). Kas mul on ikkagi praeguses olukorras õigus ravikindlustusele? Kas on võimalik osaline riigipoolne sotsiaalmaksu tasumine (ehk minu töötasult puudujääva osa tasumine)?

Re: Ravikindlustuse saamine

03 Jaan 2017, 19:03

Ravikindlustuse seadus § 5, lg 2, p 5

5) töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saav isik, kes ei ole kantud äriregistrisse füüsilisest isikust ettevõtjana ja kelle eest lepingu teine pool maksab või teised pooled maksavad sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel ühes kuus kokku vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses;
https://www.riigiteataja.ee/akt/111032015002

Sotsiaalmaksuseadus § 21. Sotsiaalmaksu kuumäär

Sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev kuumäär kehtestatakse eelarveaastaks riigieelarvega. Riigieelarvega kehtestatav kuumäär ei või olla väiksem kui eelarveaastale eelnenud aasta 1. juulil kehtinud Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäär.
https://www.riigiteataja.ee/akt/13120899

Teie poolt kirjeldatud olukorras ei ole põhjendatud riigipoolne sotsiaalmaksu tasumine, kuid probleemile lahendusi saate otsida ikkagi Sotsiaalkindlustusametiga.


Vastas Jana Kitter.

Vasta