Kaasomandi laenukulude oma osa tagasi küsimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi laenukulude oma osa tagasi küsimine

29 Jaan 2017, 15:27

Tere

aastal 2008 ostsime mehega pangalaenuga maja. Tema oli põhitaotleja ning mina kaastaotleja. Laps oli siis 6 kuune ning mina töötuna lapsehoolduspuhkusel. Enne teise lapse tulekut tegin vahepeal juhutöid ja käisin 2 aastat õhtuses õppes koolis kui teine laps oli 6 kuune.
Koos elasime selles majas 4 aastat. Enam ma selles majas ei ela ja maja jätsin temale. Laenu maksab tema.
Küsimus selline: Mida peab tegema, et kõike seda paberimajandust korda ajada? Et mind kaasomandist kustutada. Ning kas mul on õigus nõuda midagi nende 4 aasta eest kus me koos elasime ja kulud pooleks olid?

Aitäh

Re: Kaasomandi laenukulude oma osa tagasi küsimine

30 Jaan 2017, 22:44

Esmalt peate uurima pangast, kas pank annab nõusoleku teil lepingust väljuda? Kui pank lubab küll kinnisomandi ühe kaasomaniku nimele vormistada, kuid ei luba teid pangaga sõlmitud lepingust väljuda ( jääte ikka laenulepingus kaaslaenajaks), siis kaasomanikul maksetõrgete või viivituste tekkimise puhul vastutate teie täies ulatuses kohustuste täitmise eest.

Juhul kui pank annab nõusoleku lepingu muutmiseks, siis on kõige kiirem tee kinnisvara teise kaasomaniku nimele ( ainuomandisse vormistada), kui pöörduda notarisse ja vormistada oma osa müügileping. Siinjuures saategi nõuda rahalist hüvitist oma kinnisvara müügi eest.

Samas on võimalik, et te müüte kinnisvara ja maksate pangale laenuosa tagasi, ülejäänud summa jagate võrdselt.

Kui kaasomanikud vabatahtlikku kokkulepet ei saavuta, siis on teil võimalik pöörduda kohtu poole ja nõuda kaasomandi lõpetamist ja vara sundmüüki panemist.


Vastas Krista Paal.

Vasta