PARKIT OÜ parkimistrahv

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

PARKIT OÜ parkimistrahv

07 Veebr 2017, 13:34

22. September 2016 oli minu sõiduk pargitud parkimisalale, mis oli mõeldud ainult korterühistu liikmetele. Mina sinna ei kuulu.
Nägin isikut (tundus olevalt parkimiskontrolör, kuid ei olnud kindel), kes tegi minu sõidukist pilti ja liikus teise sõiduki juurde. Istusin oma sõidukisse, vaatasin et trahvikviitungit ei ole minu sõiduki kojameeste vahele pandud. Kuigi pilti teinud isik nägi mind sõidukisse istmas, ei soovinud isik minuga vestelda. Tegin sellest järelduse, et ma ei ole parkimistrahvi saanud ja sõitsin minema. Ning hiljem ei ole minuga keegi püüdnud kontakti võtta seoses valesti parkimisega.

07.02.2017 sain SMSi CREDITREFORM EESTI OÜ-lt, kes on volitatud trahvisummat sisse nõudma PARKIT OÜ-le kuna ma ei ole tasunud parkimistrahvi summas 35 euri.

Kas selline tegevus on seaduslik? Kas ma olen kohustatud selle trahvi koos Inkassofirma sissenõudekuluga (15 euri) tasuma?

Re: PARKIT OÜ parkimistrahv

08 Veebr 2017, 18:45

Võlaõigusseaduse § 158 lg 1 sätestab, et leppetrahv on lepingus ettenähtud lepingut rikkunud lepingupoole kohustus maksta kahjustatud lepingupoolele lepingus määratud rahasumma. Eramaal asuvates parklates saab parkimistasu maksmata jätmisel määrata võlaõigusliku leppetrahvi sõidukijuhile, kes oli roolis. Seetõttu on parkla operaatoril vaja esmalt tõendada sõidukijuhi isik. Kuna eraparkla puhul on tegemist täpselt samasuguse võlaõigusliku suhtega nagu muude teenuste tellimisel, siis peab parkimiskorraldaja esitama kliendile enne tehingut parkimistingimused, sh parkimistasu ja leppetrahvi suurus. Juriidilises mõttes on tegemist pakkumusega sõlmida parkimisleping.
Parkimistingimused peavad olema kirjutatud eraparkla sissesõidutee juurde paigaldatud infotahvlile ja parklasse sõites peab sõidukijuhil olema võimalik neid lugeda. Kui infotahvlil on selgelt kirjas, et parkimisleping arvatakse sõlmituks sõiduki eraparklasse sisenemisel, võib parklasse sissesõitu lugeda lepingu sõlmimiseks, sellisel juhul on oluline teada, et leping ei pea olema ega olegi parkimisteenuse korral enamasti kirjalik ning poolte allkirjadega. Samas mingil territooriumil parkimise võimaldamine ja tasumääradega teatetahvli püstitamine ei tähenda automaatselt igal territooriumil parkijaga parkimislepingu sõlmimist. Viimast on kinnitanud ka Riigikohus oma lahendis nr 3-2-1-75-10. Teisest küljest ei ole siiski välistatud, et parkimisleping loetakse sellisel juhul ikkagi sõlmituks. Küsimus lepingu sõlmimisest sõltub eelkõige tasumääradega teatetahvlile kirjutatud tingimustest ja tahvli või tahvlite paigutusest ja nähtavusest. Kui sellist teatetahvlit ei olnud paigutatud parkimisala ette, siis ei ole alust lugeda, et Te parkimisalale sisenedes sõlmisite parkimislepingu ja kui ei ole sõlmitus parkimislepingut, siis ei ole võimalik määrata ka leppetrahvi.

Seoses kolmandatele isikutele (nt inkassole) isikuandmete edastamise seaduslikkusega on oluline, kas kliendi ja parkimisteenuse osutaja vahel on sõlmitud parkimisleping või mitte. Seaduse järgi on isikuandmete töötlemine lubatud andmesubjekti nõusolekuta, kui isikuandmeid töödeldakse andmesubjektiga sõlmitud lepingu täitmiseks või lepingu täitmise tagamiseks. Seega kui parkimisleping sai sõlmitud, siis selle lepingu täitmiseks võib kliendi isikuandmed inkassole edastada ja vastupidi - kui lepingut pole, siis on kliendi isikuandmete inkassole edastamine seadusvastane.


Parkimistingimused peavad olema kirjutatud eraparkla sissesõidutee juurde paigaldatud infotahvlile ja parklasse sõites peab sõidukijuhil olema võimalik neid lugeda. Kui infotahvlil on selgelt kirjas, et parkimisleping arvatakse sõlmituks sõiduki eraparklasse sisenemisel, võib parklasse sissesõitu lugeda lepingu sõlmimiseks, sellisel juhul on oluline teada, et leping ei pea olema ega olegi parkimisteenuse korral enamasti kirjalik ning poolte allkirjadega. Samas mingil territooriumil parkimise võimaldamine ja tasumääradega teatetahvli püstitamine ei tähenda automaatselt igal territooriumil parkijaga parkimislepingu sõlmimist. Viimast on kinnitanud ka Riigikohus oma lahendis nr 3-2-1-75-10. Ei ole siiski välistatud, et parkimisleping loetakse sellisel juhul ikkagi sõlmituks. Küsimus lepingu sõlmimisest sõltub eelkõige tasumääradega teatetahvlile kirjutatud tingimustest ja tahvli või tahvlite paigutusest ja nähtavusest.

Kui Te ei ole saanud teadet trahvi nõudes, siis on selge, et Te lihtsalt ei teadnud, et Teid on trahvitud. Kogumis tuleb nentida, et selline tegevus Teie suhtes oli ebaseaduslik. Liiklusseaduse kohaselt loetakse parkimiseks sõiduki ettekavatsetud seismajätmist kauemaks, kui seda on vaja sõitjate peale- või mahaminekuks või veose laadimiseks.
Parkla aga on sõidukite parkimiseks ettenähtud ehituslikult või liikluskorralduslikult kujundatud ala, mille moodustavad parkimiskohad ja neid ühendavad teeosad. Teil tuleks inkassofirmale esitada kirjalikult oma vastuväited st vaidlustada esitatud parkimistrahvi nõudmine.


Vastas Vambola Olli.

Vasta