Korteriühistu juhatuse õigused.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korteriühistu juhatuse õigused.

21 Veebr 2017, 08:58

Tere.

Mul on selline küsimus, kas ühistu juhatusel on etteteatamata ilmuda minu ukse taha ja nõuda sisselaskmist. Tegemist ei ole mingite radikate või veemõõtjatega, vaid tulla vaatama,kas ma olen paigaldanud õige vaiba, et koera norskamise häält summutada, see on täiesti suur huumor, aga minu jaoks on tekkinud probleem.
Ette tänades
korteriomanik

Re: Korteriühistu juhatuse õigused.

22 Veebr 2017, 16:20

Korteriühistuseaduses reguleerimata küsimustes rakendatakse korteriühistu suhtes mittetulundusühingute seaduse sätteid.
Mittetulundusühingute seaduse § 28 sätestab mittetulundusühingu juhatuse õigused ja pädevuse. Juhatuse liikmeks määramiseks on vajalik tema nõusolek. Juhatuse liige valitakse tähtajaliselt kuni kolmeks aastaks, kui põhikirjas ei ole ette nähtud muud tähtaega. Põhikirjaga ei või ette näha, et juhatuse liikme ametiaeg on pikem kui viis aastat. Juhatuse liikme ametiaja pikendamist ei või otsustada varem kui üks aasta enne ametiaja kavandatavat möödumist ja pikemaks ajaks kui seaduses või põhikirjas ettenähtud ametiaja ülemmäär. Registrisse kantud juhatuse liikme ametiaja pikendamise otsus tuleb esitada viivitamata registripidajale.
Juhatus peab andma mittetulundusühingu liikmetele vajalikku teavet juhtimise kohta ja esitama nende nõudel vastava aruande, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti.
Kuna korteriühistu on mittetulundusühing, siis peab korteriühistu põhikiri olema kooskõlas mittetulundusühingute seaduse vastavate sätetega. Korteriühistu juhatuse õigused ei tulene niivõrd siiski seadusest, kui korteriühistu põhikirjast. Teie juhtumi puhul võib oletada, et Teie peale kaevati juhatusele ning juhatuse liige tuli Teie juurde probleemi lahendama. Põhikirjas peaks olema määratletud ka korteriühistu liikmete õigused ja kohustused. Mittetulundusühingute seaduse § 7 lg 1 p 5 sätestab, et mittetulundusühingu põhikiri peab olema kirjalik. Põhikirjas tuleb märkida muu hulgas liikmete õigused. Te peaksite üle vaatama korteriühistu põhikirja ja juhul, kui juhatuse liige on rikkunud Teie õigusi, siis saate esitada kaebuse juhatusele või tõstatada küsimuse korteriühistu üldkoosolekul.


Vastas Vambola Olli.

Vasta