Raha24OÜ võla aegumine või aegumise peatumine läbi inkasso

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Raha24OÜ võla aegumine või aegumise peatumine läbi inkasso

01 Mär 2017, 10:57

Võtsin Raha 24 OÜ-st laenu 15.11.2012 üheks kuuks 1500 eur. Maksetähtajal ma ei suutnud tagasi maksta ja Raha 24OÜ-l oli läbirääkimiste teel mulle pakkuda variant kompromislepingu maksegraafik 24 kuuks millest esimesed 12 kuud 20 eurot kuus ja ülejäänud 12 kuud 146 eurot kuus. 12kuud 20 eurot kuus maksin ja kui tuli 25.01.2014 tuli hakata maksma 146 eurot kuus mis oli mulle üle jõu ja jätsin maksmata. Kompromiss laenuleping muutus üles öelduks kuupäevaga 25.02.2014 ja kogu summa anti inkassokeskus oü-le. Alates 25.02.2014 Inkassokeskus oü kuni tänaseni lubab kohtusse anda kuna viimati maksin neile 05.12.2014 50 eurot. Allkirjastamata võlatussitusega sõlmitud maksegraafik öeldi üles ja hakkasid tulema kohtuhoiatused, vahepeal oli ligi aasta täielik vaikus aga niikui Raha24 oü nüüd uue nimega kiirlaenu firma sai finantsinspektsioonilt tegevusloa hakkas inkassokeskus oü uuesti kohtusse andmise ähvardus kirju saatma. Ma ei tea kas on see võlgnevus aegunud kupäevaga 25.02.2014, või kui ma viimati maksin inkassole ja aegumine peatus. võimalusel kui nõu kohtusse läheb siis ei ole mul enda kaitseks aegumistähtajale rõhudes enam midagi teha ja pannakse kohtutäitur mulle kohtumäärusega peale. Kuigi maksuamet on mu pangaarve arestinud minu ja alaealise lapsepeale kokku limiidiga 940 euri aga kohtutäitur saab võtta otse tööandjalt akti alusel kus saan miinimumpalka kasvõi 50% ja otse sotsiaalkindlustusametilt töövõimetuspensionist 50% olgugi et maksamet on esimene ja maksuamet pole akte tööandajale ega pensioniametisse saatnud. Pärast päris palju jamamist et seadusega ettenähtud arestimisvaba summa iga kuu eest kätte saada, sest kohtutäiturid mitte küll kõik aga mõned kipuvad seadust rikkuma ja võtma mis võtta annab olenemata sellest et võlgnik on esitanud avaldused ja sissetulekuid tõendavad andmed dokumendid, kontoväljavõtted jne, üks inimene pidi 6 kuud võitlema et talle jääks kätte mis seadusega peaks jääma aga vahepeal vaja ju elada ja makstsa kommunaalkulud jne. Kas mu võlgnevus on aegunud või aegub varsti?

Re: Raha24OÜ võla aegumine või aegumise peatumine läbi inkas

02 Mär 2017, 23:07

Võttes kiirlaenu pidite Te aru andma võimalikest riskidest. Laenuleping on nagu iga muugi leping lepingupooltele täitmiseks kohustuslik. Seega pidite arvestama, et saades laenuks raha tuleb see tagasi maksta.
Vastavalt TMS § 131 lg 1 punktile 10 ei saa pöörata sissenõuet riiklikule pensionile seaduses sätestatud ulatuses. Riiklikust pensionist kinnipidamist reguleerib riikliku pensionikindlustuse seaduse (RPKS) § 47, mille lõike 1 punkti 1 järgi võib riiklikust pensionist teha kinnipidamisi täitemenetluse seadustiku alusel täidetava lahendi alusel. Riiklikust pensionist kinnipeetav osa arvutatakse RPKS § 47 lg 2 kohaselt pensionärile maksmiseks ettenähtud pensionist, lähtudes riikliku pensioni üldsummast. Tulenevalt sama paragrahvi 3. lõikest võib täitemenetluse seadustiku alusel täidetavate lahendite alusel kinni pidada kuni 50% riiklikust pensionist, kuid pensionärile säilitatakse seejuures vähemalt 50% rahvapensioni määrast.
Riigikohus on kohtuasjas 3-2-1-68-07 asunud seisukohale, et lisaks RPKS §-le 47 tuleb riiklikust pensionist kinnipidamise korral arvestada TMS § 132 lõikega 1, mille kohaselt ei arestita sissetulekut, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. Seega tuleb alati võlgniku sissetulekutele sissenõude pööramiseks (sh riiklikust pensionist kinnipidamiseks) kindlaks teha võlgniku kõik sissetulekud ning nende suurus kokku. Riiklikule pensionile võib sissenõude pöörata RPKS § 47 lõikes 3 toodud ulatuses üksnes juhul, kui pensionäri ülejäänud sissetulekud (pensioni alles jääv osa jt sissetulekud kokku) vastavad TMS § 132 lõikes 1 toodud alammäärale.
Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 142 lg1 sätestab, et õigus nõuda teiselt isikult teo tegemist või sellest hoidumist (nõue) aegub seaduses sätestatud tähtaja (aegumistähtaeg) jooksul. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda oma kohustuse täitmisest.
Kuna Teil on tegemist tavalise võlanõudega, siis on nõude aegumise tähtaeg kolm aastat, kui Te ei ole tahtlikult kõrvale hoidnud võla tasumisest. Selliseid asjaolusid Teie kirjast ei ilmne. Tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat (TsÜS § 146 lg 1). Inkassofirma või võlausaldaja võivad aga isegi peale võlanõude aegumist nõuda Teilt võla tasumist. Seadus annab Teile lihtsalt õiguse keelduda nõude täitmisest.


Vastas Vambola Olli.

Vasta