MTÜ liikmeõigustest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

MTÜ liikmeõigustest

04 Mär 2017, 18:06

Mittetulundusühingute Seaduse § 21 sätestab muuhulgas, et „Mittetulundusühingu liikme esindaja võib üldkoosolekul osaleda ja hääletada…/ Esindajale peab olema antud kirjalik volikiri.“
§ 14 sätestab, et „Liikmelisust mittetulundusühingus ja liikmeõiguste teostamist ei saa üle anda ..“
Kas siin ei ole vastuolu?
On ju kõige põhilisem liikmeõiguste teostamine just nimelt hääletamine üldkoosolekul. Ning oma hääle delegeerimine volikirjaga esindajale on ju otsene liikmeõiguse teostamise (ajutine) üleandmine.
Kas olukord, kus suure MTÜ üldkoosolekul ja juhtorganite valimisel osalevad paarikümne volikirjaga (ja johtuvalt paarikümne häälega) liikmed, on normaalne ja seaduskohane? Kui jah, siis mida kätkeb endas § 14 keeld liikmeõiguste üleandmise kohta?

Re: MTÜ liikmeõigustest

08 Mär 2017, 00:13

Kui mittetulundusühingu liige volitab kedagi ennast esindama volikirja alusel, siis tegemist ei ole liikmeõiguste üleandmisega. Esindaja tegutseb volikirja alusel ja eeldus on, et esindaja täidab hääletamisel volitaja tahet ning tegutseb volitaja nimel, mitte aga enda nimel. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 117 lg 1 sätestab, et esindusõigus on õiguste kogum, mille piires esindaja saab tegutseda esindatava nimel. Seega ei ole sellisel juhul liikmelisuse ja liikmeõiguste üle andmisega. Liikmelisuse ja liikmeõiguste üleandmisel aga astuks teine isik iseseisvalt mittetulundusühingu liikme asemele.


Vastas Vambola Olli.

Re: MTÜ liikmeõigustest

08 Mär 2017, 12:26

Tänan vastuse eest.
Minu toodud olukorras esitatakse MTÜ üldkoosolekul juhtorganite kandidaadid, kelle poolt liikmed (ka volitustega) hääletavad. Eeldus, et "esindaja täidab hääletamisel volitaja tahet" ei saa isegi teoreetiliselt realiseeruda, kuivõrd volituse andmisel volitaja ei tea, kelle poolt üldse on võimalik hääletada. Volitaja tahte täitmisega ei ole siin midagi pistmist ja ei saagi olla.
Tegelikkuses kasutatakse naiivseid inimesi ära, et nende häälte abil realiseerida valikuid, mille olemasolu ei ole volitajatele objektiivselt teada.
Kuidas peaks selline olukord olema lahendatud, et see oleks formaalselt seaduslik ning ühtlasi ka sisuliselt demokraatia printsiipe järgiv?

Re: MTÜ liikmeõigustest

09 Mär 2017, 08:13

Seadused on üldist laadi käitumisnormid ja universaalsed. Seaduste täitmine ja seadusest tulenevate võimaluste kasutamine sõltub konkreetsest olukorrast ja isikust. MTÜ-l on põhikiri ja põhikirjaga on võimalik täpsemalt reguleerida konkreetseid olukordi MTÜ tegevuses. Kui aga MTÜ liige kasutab seaduslikke võimalusi, siis on raske talle midagi ette heita. Ilmselt peaksite tõstatama küsimuse MTÜ tegevusse ükskõikselt suhtuva isiku väljaarvamiseks liikmete hulgast. Tegemist on konkreetse olukorraga ja Te peate leidma lahenduse tuginedes mittetulundusühingute seadusele ja MTÜ põhikirjale.


Vastas Vambola Olli.

Vasta