Dokumentide tähtaja pikendamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Dokumentide tähtaja pikendamine

10 Mär 2017, 13:36

Olen elanud pikemat aega Soomes ja nüüd olen pensionil. Kuna minu tööandjaks oli Soome firma, siis pidid kõik vajalikud dokumendid olema kooskõlas Soome seadusandlusega. Minul on Eesti ARK-i poolt väljastatud mootorsõidukijuhiluba,mille kehtivusaeg lähiajal lõpeb,samuti lõpeb kehtivusaeg ka mootorsõidukijuhi tervisetõendil. Uue tervisetõendi väljastab perearst. Kuna minu alaline elukohaks on rahvastikuregistri andmetel Soome ja minul puudub Eesti ravikindlustus, mis määrab minule perearsti,kes väljastaks uue tervisetõendi. Et pikendada juhiloa kehtivusaega peab olema Eesti alaline elanik. nagu seda väidab maanteeamet. Minu küsimus: "Kas see nõue on kehtivate seadustega kooskõlas ? Ma olen Eesti Vabariigi kodanik ja olen Eesti kodakndne. Miks selliseid tingimusi pole esitatud isikutõendava dokumentide kehtivusaja pikendamise kohta? Maanteeamet soovitas minul juhiluba vahetada elukoha riigi omaga. Minul on ju olemas juhiluba ja miks ma peaks selle vahetama. Ma vajan vaid kehtivusaja pikendamist. Et vahetada juhiluba elukoha riigi juhiloaga peab eelnevalt käima koolitusel, mis on küllaltki kallis. Samuti kui pöördun tagasi Eestisse elama ja taotlen juhiluba pean läbima koolituse jne. Palun selle kohta õigusliku selgitust.

Ettetänades

Re: Dokumentide tähtaja pikendamine

13 Mär 2017, 07:47

Liiklusseaduse § 102 lg 1 sätestab, et A-, B-, BE-, C-, CE-, D- ja DE-kategooria ning nende alamkategooriate mootorsõiduki, T-kategooria traktori ja liikurmasina, B-kategooria takso ning A-, B- ja C-kategooria alarmsõiduki juhi ja juhtimisõiguse taotleja ning mootorsõidukijuhi õpetaja tervisekontrolli teeb perearst, töötervishoiuarst või tervishoiuteenuse osutaja juurde moodustatud liiklusmeditsiini komisjon (edaspidi liiklusmeditsiini komisjon). Seega on Teil võimalus tervisekontrolliks pöörduda töötervishoiuarsti poole või liiklusmeditsiini komisjoni poole, et läbida juhilubade pikendamiseks tervisekontroll. Sellisel juhul tasub tervisekontrolli eest juhtimisõiguse taotleja või mootorsõidukijuht. Mootorsõidukijuhi ja mootorsõiduki juhtimisõiguse taotleja tervisetõendi andmed edastab tõendi väljastanud tervishoiuteenuse osutaja Maanteeametile elektrooniliselt või esitab tervisetõendi taotleja tervisetõendi Maanteeametile paberil.
Liiklusseaduse § 98 lg 11 sätestab aga, et esmane juhiluba ja juhiluba väljastatakse isikule või vahetatakse isikul, kelle alaline elukoht on Eestis. Kuna Te olete Eesti vabariigi kodanik, siis ei tohiks olla Teil raskust registreerida ennast Eesti riigis elavaks isikuks. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 14 lg 2 kohaselt võib isiku elukoht üheaegselt olla mitmes kohas.
Kui Te leiate, et Liiklusseaduse § 98 lg 11 on vastuolus Eesti vabariigi Põhiseadusega, siis tuleks Teil see vaidlustada kohtus. Võite pöörduda ka Õiguskantsleri poole avaldusega, et Teie suhtes tehtud Maanteeameti otsus on põhiseadusega vastuolus.


Vastas Vambola Olli.

Vasta