Tööstuskanepi kasvatamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tööstuskanepi kasvatamine

05 Apr 2017, 14:58

Tervist!

Mõtlesin see aasta oma hoovis tööstuskanepit kasvatada, kuid ma siiski kardan, et seda ei tohi teha.

Narkootiliste ainete seaduses on kirjas, et Euroopa Liidu poolt lubatud tööstuskanepi liigid on legaalsed eestis, kui nad ei ületa 1% THC sisaldust.
Helistasin Politseiametisse ja mulle öeldi, et kui tööstuskanepit kasvatama hakkan, pean neile teavitama. Lisaks sellele öeldi mulle, et ma peaksin kontakteeruma juriidilise isikuga, kelle käest ma saaksin lisainfot sellise asja kohta.

Küsimus on: Kas on lubatud eraisikul kasvatada tööstuskanepit enda hoovis? Mis siis juhtub kui THC protsent on üle 1? Kas mul on võimalus trahvi saada selle eest?

Ette tänades,

Re: Tööstuskanepi kasvatamine

07 Apr 2017, 18:01

Tööstuslik kanep (Cannabis sativa) on kanepitaim, mis sisaldab pisut üle 0% THC-d. Vaatamata selle taime paljudele kasutusvõimalusele on selle kasvatamine paljudes maailma piirkondades keelatud, ja seda ettekäändel, et tööstusliku kanepi põllu sisse on lihtne ära peita psühhotroopsete omadustega kanepitaimi. Tööstuslikku kanepit kasvatatakse ikka põllul aga mitte hoovis. Probleemide vältimiseks on mõistlik tõesti informeerida oma kavatsusest Politsei-ja Piirivalveametit, et vältida ebameeldivusi.
Seadus eristab kaht sorti kanepit: tööstuslikku ja “narkokanepit”. Tööstusliku kanepi THC-sisaldus on alla 0,2%, see kasvab enamasti pikemaks, talub paremini ilmastikku ja kasvatab väiksemad õied. Eestis on lubatud põllul kasvatada selliseid tööstusliku kanepi sorte, mis on kantud Euroopa Liidu sordiraamatusse.
Ilma arsti ettekirjutuseta kanepi tarvitamine, omandamine (ostmine) ning valdamine on väärteod ning karistatavad rahatrahviga kuni 200 trahviühikut (800 eurot) või arestiga (kuni 30 päeva). (Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seadus § 151).
Kanepitaimede ebaseaduslik kasvatamine on kuritegu ning karistatav rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega. Karistusseadustiku § 188 lg 1 sätestab, et unimaguna, kanepi või kokapõõsa ebaseadusliku kasvatamise eest karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega. Sama paragrahvi lõige kaks tunnuste esinemisel on tegemist aga esimese astme kuriteoga, mille eest võidakse karistada kuni kümneaastase vangistusega.


Vastas Vambola Olli.

Vasta