Küsimus seoses MTÜ-ga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus seoses MTÜ-ga

30 Mai 2017, 14:46

Tere
Lõime MTÜ nimega Seto Jaanituli, millega siis korraldame pidu Seto Jaanituli aastaid juba asukohaga Treski külas.
Nüüd eelmine aasta tekkis inimene, kes hakkas teises kohas sama nimega pidu korraldama ja seda me keelata ei saa.
Probleem on siis selline, et kõrvaline isik kasutab oma peo reklaamimiseks sama nime (Seto Jaanituli).
Kas temal on õigus seda nime kasutada, nüüd kui meil on MTÜ või ta ei või seda kasutada ?

Ette tänades,

Re: Küsimus seoses MTÜ-ga

01 Juun 2017, 10:07

Teie küsimuse puhul tuleb teha vahet ärinimel ja kaubamärgil. Teie ärinimeks on MTÜ Seto Jaanituli. Sama ärinimega ühingut äriregistris enam registreerida ei saa. Seega, on Teie ärinimi kaitstud.
Tegelik vaidlus ja kaitsmata objekt on hoopis Teie välja töötatud kaubamärk Seto Jaanituli. Ja kuni see on kaitsmata, võib seda kasutada igaüks. Kaubamärgi ülesanne on tähistada kaupu või teenuseid selliselt, et need teiste samalaadsete seast välja paistaksid. Kaubamärk peab tarbijale meelde jääma, et ta saaks õnnestunult valitud toodet või teenust uuesti osta. Seega on kaubamärgi puhul olulised eristatavus ja silmapaistvus, mis aitavad täita ka reklaamifunktsiooni. Toote või teenuse hea maine muudavad kaubamärgi väärtuslikuks kvaliteeditähiseks, mis vajab õiguskaitset.
Kaubamärgi registreerimine ei ole kohustus, vaid õigus. Selle abil omandatakse ainuõigus kaubamärgi kasutamiseks kindlate kaupade või teenuste tähistamisel. Registreeritud kaubamärk annab õiguse keelata teistel isikutel kaubamärgiga identsete või sarnaste tähiste kasutamise samas tegevusvaldkonnas sellel territooriumil, kus kaubamärk on õiguskaitse saanud. Eesti kaubamärgiregistrisse kantud märgil on õiguskaitse Eesti Vabariigi territooriumil.
Ajavahemik, mil kaubamärgi registreering kehtib, on 10 aastat kaubamärgi registreerimise kuupäevast arvates, kusjuures kehtivust saab lõivu tasumise korral kümne aasta kaupa pikendada. Seega ei ole kaubamärgi õiguskaitse iseenesest ajaliselt piiramatu, vaid kaubamärgiomanik peab jälgima kehtivuse lõppemise aega ja soovi korral kehtivust pikendama. Kehtivustähtaega pidevalt pikendades võib kaubamärgi õiguskaitse kehtida piiramatu aja jooksul.
Kaubamärgile õiguskaitse saamiseks tuleb esitada vastav avaldus Patendiametile. Juhendid ja nõuded selleks on saadaval Patendiameti kodulehel aadressil : http://www.epa.ee/et/kuidas-saada-kauba ... set-eestis

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta