segane pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

segane pärimine

05 Juul 2017, 20:18

4 aastat tagasi sattusin abistama vanahärrat[edaspidi Rein] Esialgu toietasime seal niisama tegime talle piud ja ta lubas ka endile teha.Aja pikku tekkis usaldus ja sai aidatud teda ka kodustes toimingutes,poes käigul,maksude maksmisel .Ta hakkas rääkima,et tal abikaasaga kahasse tehtud testament,milles nad pärandavad vara isikule Romeo ja tal puudus kinnisvara tehingu õigus.Kuna olime pikalt teda aidanud ja peale abikaasa surma Romeo polnud isegi helistanud soovis ta testamenti vaidlustada,pöördudes juristi poole,kes väidetavalt esitas vastavad dokumendid kohtule.Kahjuks vahepeal Rein suri.Tekkis küsimus ,kas nimetatud Romeol on õigus pärida ja kuidas saaksime meie enda hoiustatud puud kätte.Kas on ennem õigust end pärijaks tituleerida ja varaga peremehena käituda,kui pärimismenetlus pooleli.Tema toimetab seal ja keeldub meile puid andmast,väidab ,et me oma kasu peal väljas.Aga kas see pole omakasu,kui lihtsalt ootad kui inimene sureb ja sind ei huvitagi,kuidas ta hakkama saab.Puud olid kogutud sinna Reinu suulisel loal ja toodud harvesteri hunnikutest,.See pärija aga üritab väita,et need Reinu metsast.Meile ligipääs puudub ja me ei tea isegi,kaspuud alles.Pöördusime oma murega sama juristi poole,kes tegeles Reinu asjadega.Nüüd küsimus,kas see jurist ei peakskeelama juurdepääsu Reinu kinnistule ka Romeol seni kuni menetlus kestab.Võitõesti,kui inmene surnud keegi enam tema huve ei kaitse ja tema suulist soovi juristi juures ei aktsepteeri.

Re: segane pärimine

08 Juul 2017, 09:35

Tere

Teie küsimusest selgub, nagu oleks vanahärral olnud tehtud abikaasade vastastikune testament ja ta oli enne oma surma alustanud menetluse testamendi tühistamiseks pärimisseaduse § 93 lg 3 alusel. Sellisel juhul oleks vajalik selgitada kas menetlus on lõppenud ja milline on selle tulemus.

Kahjuks ei selgu Teie küsimusest ka, millises staadiumis on pärimismenetlus. Seetõttu selgitan pisut pärimismenetluse käiku.
Pärimismenetlust viib läbi notar. Pärimise vormistamiseks tuleb pöörduda notari poole, kes viib menetluse läbi alljärgnevalt:
1. Pärimismenetluse algatamise avalduse alusel algatab notar menetluse.
Avalduse (mis koostatakse notaribüroos ja mille notar tõestab) võib esitada pärija, pärandaja võlausaldaja või muu pärandvara suhtes õigusi omav isik.
2. Notar teatab menetluse algatamisest pärimisregistrile ja küsib andmeid pärandaja testamentide ja pärimislepingute kohta.
3. Notar teeb pärandaja vara kohta päringud registritesse. Vara hulka kuuluvad näiteks kinnistud, sõidukid, väärtpaberid (sh kogumispension), osalused äriühingutes, raha pangas, laenud jm võlad.
4. Notar avaldab menetluse algatamise kohta teate ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded ja saadab teada olevatele pärijatele teate menetluse algatamise kohta. Pärijatel on võimalik pärandist loobuda. Kui pärija seda ei tee, on ta pärandi vastu võtnud. Pärandi avanemisel, st pärandaja surma korral läheb pärand üle pärandi vastuvõtnud pärijatele – kas testamendijärgsetele pärijatele või seadusjärgsetele pärijatele, kui testamenti tehtud ei ole.
5. Kui kõik pärijad on välja selgitatud, siis saab menetluse lugeda lõppenuks ning notar tõestab pärimistunnistuse ning teeb selle kohta kande pärimisregistrisse. Kõigil on õigus pärimisregistrist teada saada, kes on surnud isiku pärijad. Pärimistunnistus on tõend selle kohta, kes on surnud isiku pärijad ja nende pärandiosa suurus. Pärimistunnistusele ei märgita pärandvara koosseisu. Pärimistunnistuse väljastamise varaseim aeg saab olla 1 kuu pärast punktis 4 nimetatud teadete avaldamist eeldusel, et kõik asjaolud menetluses on selged. Kuna pärandist loobuda võib 3 kuu jooksul oma pärimisõigusest teadasaamisest, on tavapärane menetluse läbiviimise aeg ligikaudu 4 kuud arvates algatamise avalduse esitamisest.

Kahjuks tuleb tõdeda, et suuliselt väljendatud tahet ei ole tõepoolest võimalik pärimismenetluses arvestada.

Teie konkreetseprobleemi lahendamiseks soovitan siiski pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, kus on koostöös juristiga võimalik hinnata kõiki asjaolusid ja esitada täpsustavaid küsimusi. Foorum ei ole selleks kahjuks kohane koht. Võite pöörduda Teid juba nõustanud juristi poole, kes on asjade senise käiguga hästi tuttav, ent võite ka valida omale uue nõustaja, kellele saate asjaolusid õigusliku hinnangu andmiseks piisava täpsusega tutvustada. Soodsat õigusnõu on võimalik saada Eesti Õigusbüroos, registreerudes veebileheküljel http://www.juristaitab.ee/et/form/registreeri

Teile kuuluv vara, mis asub kokkuleppe alusel võõral kinnistul, kuulub ikkagi Teile ja pärijal ei ole sellele õigust. Teil tuleb vaid tõendada (asjaõigusseadus § 80 lg 1), et vara kuulub Teile (müügileping, raieteatis, tunnistajad) ning tuginedes AÕS § 80 nõuda asi välja ebaseaduslikust valdusest.

Vastas Tiina Mölder
Eesti Õigusbüroo OÜ jurist

Vasta