Kaasomandis oleva vara müümine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis oleva vara müümine

13 Sept 2017, 12:11

Tere!
Soovin müüa garaažiboksi, mis on kaasomandis naabriga (naaber kasutab oma boksi, mina enda oma, kuid tegemist kaasomandiga). Naaber soovib, et ma enne müümist oma poole lahti mõõdaks - kas ma olen KOHUSTATUD seda tegema või saan boksi müüa ka praegusel kujul? Notarjaalset kasutuskorda paika pandud ei ole - kas pean seda tegema enne müüki või võib seda teha ka uus omanik? Ja kui lahti mõõtmiseks läheb, kas mul on õigus küsida ka kaasomanikult kulude jagamist?

Re: Kaasomandis oleva vara müümine

16 Sept 2017, 10:14

Tere,

Teine osapool ei saa takistada kaasomandis oleva ja Teile kuuluva kinnisasja müüki. Samuti ei saa ta nõuda asja reaalosadeks jagamist viisil, et kõik kulud katate Teie.
Vastavalt asjaõigusseaduse §-le 73 lõige 1 võib kaasomanik temale kuuluva mõttelise osa ühises asjas võõrandada, pärandada, pantida või seda muul viisil käsutada.

Sama paragrahvi lõige kaks sätestab, et kinnisasja mõttelise osa müümisel isikule, kes ei ole kaasomanik ega seaduse järgi eesõigustatud, on teistel kaasomanikel müüdava mõttelise osa ostu eesõigus. Lõikes kaks sätestatut ei kohaldata, kui kaasomanik võõrandab kinnisasja mõttelise osa alanejale sugulasele või vanemale.
Teisel kaasomanikul ei ole aga piiramatult aega oma ostueesõiguse teostamiseks. Võlaõigusseaduse § 249 kohaselt tuleb Teil ostueesõigust omavale isikule viivitamata teatada ostjaga sõlmitud müügilepingust ja selle sisust.
Kui müügileping on sõlmitud kirjalikus vormis, peab müüja ostueesõigust omava isiku nõudmisel esitama talle lepingu.

Müüja teatamiskohustus loetakse täidetuks ka siis, kui lepingust ja selle sisust teatab või lepingu esitab ostueesõigust omavale isikule ostja.

Kinnisasjade müügi puhul säilib ostueesõigus kahe kuu jooksul pärast käesoleva seaduse §-s 249 nimetatud teate saamist, kui seaduses või lepinguga ei ole ette nähtud teistsugust tähtaega.
Seega, kui Teil on olemas isik, kes soovib osta Teile kuuluvat mõttelist osa kinnistust, siis on Teil võimalik see müüa sõlmides ostjaga notari juures müügilepingu. Seejärel peate Te müügilepingu sõlmimisest teatama teisele kaasomanikule. Kui Teine kaasomanik 2 kuu jooksul ei teata oma ostueesõiguse kasutamise soovist, siis on Teie osa kinnistust müüdud Teie poolt valitud ostjale.

Vastas

Tiina Mölder
jurist

Vasta