Kiiruseületamine, kiirmenetlus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kiiruseületamine, kiirmenetlus

05 Mär 2018, 16:20

Tere,

Juhtusin paar päeva tagasi sõitma 50 alas 71 km/h, millest +/-3 teeb 68 km/h.
Olin nõus kiirmenetlusega, sest ajasime autos juttu ja tähelepanu hajus korraks.
Politseinik ütles, et kuna mul pole aasta jooksul (tegelikult küll vist juba 10 a jooksul) ühtegi rikkumist, siis teevad nad mulle trahvi ainult 80.-EUR.
Kuna ma tõesti pole väga ammu trahvi saanud, siis eeldasin, et see ongi kerge karistus. täna natuke asja uurides sain aru, et kiirmenetluse korras ei saagi suuremat trahvisummat määrata kui 80.-EUR.
veel leidsin kusagilt sellise kirje, et kiiruse ületamise eest määratakse trahvi sarnaselt kiiruskaamera mõõdetud kiiruse ületamisega. Seal oli ära toodud, et see on 3 korda iga ületatud kilomeetri eest.
Kui see on korrektne, siis oleks minu arvutusoskuste järgi MAKSIMAALNE karistus 3x18=54.-EUR ja seda juhul kui ei arvesta sellega, et mul pole ühtegi rikkumist all.
Kas politsei tegi mulle ülekohut, või olen ma millestki valesti aru saanud? Palun selgitage.

Lugupidamisega,

Re: Kiiruseületamine, kiirmenetlus

12 Mär 2018, 22:58

Tere,

Teie kirjeldatud karistusmäärad puudutavad kirjalikku hoiatusmenetlust, küsimuses mainite aga kiirmenetlust. Kiirmenetlus viiakse läbi Väärteomenetluse seadustiku § 55 kohaselt ning kiirmenetluses maksimaalselt määratav rahatrahv füüsilisele isikule on 100 trahviühikut. Mootorsõidukijuhile lubatud sõidukiiruse ületamise eest määratava karistuse määrad on sätestatud Liiklusseaduse § 227. Nimetatud sätte lg 2 kohaselt - mootorsõidukijuhi poolt lubatud suurima sõidukiiruse ületamise eest 21–40 kilomeetrit tunnis – karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut. Karistusseadustiku § 47 kohasel on trahviühik rahatrahvi baassumma, mille suurus on 4 eurot. Seega võib Teie kirjeldatud rikkumise eest olla karistuseks kuni 400 erot.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta