Müüsin auto järelmaksuga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Müüsin auto järelmaksuga

18 Mär 2018, 12:16

Tere. Probleem siis nimelt selles, et müüsin sõbrale auto järelmaksuga. Kaks esimest kuud maksis ilusti kuid kui oli käes kolmanda makse aeg siis inimest pole kuskil. telefonile ei vasta jne . Olen näinud autot tal maja ees seismas mitu päeva järjest ja nt täna enam pole. Kui auto maja ees oli nägin, et üks auto külg on suhteliselt kõveraks sõidetud. küsimus on mul selles, et kuna me ei teinud temaga mitte mingisugust ostu-müügi lepingut ja auto on ka veel minu nimel siis kas sisuliselt olen mina autoomanik ja võiksin selle auto kuidagi tagasi saada ? Auto olen hetke seisuga registrist ajutiselt kustutanud, aga nagu näha siis see temal sõitmist ei sega. maksnud on ta siis 2 korda 150 eurot. Kokku summa 1500 eurot. Ise olin selle kohapealt loll, et andsin kohe mõlemad autovõtmed ja dokumendid talle. Kas seaduse järgi võin tellida endale uued dokumendid arkist ja see järel suunduda margiesindusse ja lasta vinkoodi järgi omale uued võtmed teha ja see järel autoga lihtsalt minema sõita ?

Vastust oodates,

Re: Müüsin auto järelmaksuga

23 Mär 2018, 22:39

Tere,

Kujunenud olukorras on võimalik oma õiguste kaitseks kasutada kahte tegutsemisvarianti:
1. Kui auto ostja ostu-müügi lepingut ei tunnista saate ka Teie sellest mööda vaadata ning Asjaõigusseaduse § 40 - 50 tuginedes väita, et valdus on omavoliline ning kasutada viidatud seadusesätetele tuginedes vastavaid õiguskaitsevahendeid. Lubatud on omaabi, aga ka nõuda rikkumise kõrvaldamist ja edasise rikkumise ärahoidmist. Seejuures on võimalik kaasata politsei (olete ju auto suhtes omanikuna registrisse kantud, seega on omandiõigus tõendatav) või pöörduda kohtusse.
2. Kui ostja siiski lepingut tunnistab on Teil võimalik nõuda lepingust tulenevate kohustuste täitmist (Selleks peaksite eelnevalt siiski olukorra paberil fikseerima koostades lepingu või võlatunnistuse). Seda saab teha kohtus nii hagimenetluses kui maksekäsu kiirmenetluses. Või VÕS § 101 lg 1 p 4 kohaselt taganeda lepingust või öelda leping üles. Sama seaduse § 116 lg Lepingupool võib lepingust taganeda, kui teine lepingupool on lepingust tulenevat kohustust oluliselt rikkunud (oluline lepingurikkumine). Seaduse kohaselt võib lepingust taganeda kohustuse rikkumise tõttu andes kohustuse täitmiseks eelnevalt täiendava mõistliku tähtaja. Seda soovitan teha kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.
Et kõiki asjaolusid parimal viisil arvesse võtta, soovitan pöörduda olukorra lahendamiseks individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel www.juristaitab.ee Individuaalsel nõustamisel aidatakse Teil vajadusel ka vastavad dokumendid koostada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta