lapse 1.klassi määramine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

lapse 1.klassi määramine

03 Mai 2018, 10:23

Tere

Minu mure seisneb lapse 1.klassi määramises Saaremaa valla poolt. Tegin sooviavalduse lapse määramiseks samasse Kuressaare kooli, kus juba käib meie perest üks laps, kuid valla seisukohalt ei ole see piisavalt mõjuv argument. Kõige olulisem olevat elukoha lähedus ja kuna minu elukoht jääb linna piirist välja, saangi valida kooli kuhu kohti üle jääb.
Tahaksin nüüd teada, kas mul on õigust nõuda seaduse järgi lapsele kohta koolis, kus juba õpib meie perest eelnevalt laps?
Seaduses on küll punkt, et tuleb arvestada teiste laste samas koolis õppimisega, kuid mis hetkel seda arvestama hakatakse?
Kas siis, kui kooli jääb vabu kohti või peaks see just andma mingi eelise?
Kui mul on mingeid õigusi, siis mis peaksin tegema?

Re: lapse 1.klassi määramine

10 Mai 2018, 19:45

Tere,

Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 10 lg 1 kohaselt tagab vald või linn koolikohustuslikule isikule, kelle elukoht asub selle valla või linna haldusterritooriumil, võimaluse omandada põhiharidus. Igale koolikohustuslikule isikule põhihariduse omandamise võimaluse tagamiseks kehtestab valla- või linnavalitsus elukohajärgse munitsipaalkooli (edaspidi elukohajärgne kool) määramise tingimused ja korra. Valla- või linnavalitsus arvestab elukohajärgse kooli määramisel oluliste asjaoludena esmajärjekorras õpilase elukoha lähedust koolile, sama pere teiste laste õppimist samas koolis ja võimaluse korral vanemate soove.
Eeltoodust tulenevalt on vastava korra ja kooli määramise tingimused kehtestanud Teie elukohajärgne kohalik omavalitsus. Vastav kord on leitav veebiaadressil https://www.saaremaavald.ee/documents/1 ... 9d05dfb18d Selle § 3 lg 3 kohaselt lähtutakse elukohajärgse kooli määramisel kooli õppekohtade arvust arvestades oluliste asjaoludena esmajärjekorras õpilase elukoha lähedust koolile, sama pere teiste laste õppimist samas koolis ning võimalusel korral vanemate soove. Seega on pere teiste laste õppimine samas koolis ka kohaliku korra kohaselt oluline asjaolu, millega arvestatakse.
Soovitan teha Vallavalitsusele kirjaliku põhistatud pöördumise.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta