Testamendiga saadud maja ja sealt edasi

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Testamendiga saadud maja ja sealt edasi

23 Mai 2018, 14:17

Tere taas
Ma usun, et kõik nii just ongi aga tahan üle täpsustada.
Abiellusime ja meil pole abieluvara lepingut; abikaasa sai kinkelepinguga vanematelt maa; võtsime laenu koos ja ehitasime maja. Nüüd on mul küll laen, kuid pole kodu, sest kodu on maa peal, mis on saadud kinkena. Tuleb minna notarisse ja teha kinnistusraamatusse kanne; arusaadav, sest muidu ei ole mul midagi, kui minu abikaasaga midagi juhtuks; maja läheks lapsele - eks.

Kuid 20 aastat tagasi umbes suri minu vanaema; testamendi järgi sai tema kodu endale minu isa. Isa abiellus viis aastat hiljem ja ei teinud ei abieluvaralepingut ega testamenti; aasta hiljem isa suri ja automaatselt läks maja pool abikaasale ja pool tütrele.

Mis juhul need juhtumid erinevad on?
Miks meil hetkel on vaja minna notarisse ja kinnistusraamatusse kanne, et kui midagi juhtub, siis ikka pool kodu jääks ka mulle, mitte ainult tütrele.
Sest mõlemi juhul on justkui pärandi käigus saadud maa jne.

Keeruline aru saada.
Palun puust ja punaseks:)

Re: Testamendiga saadud maja ja sealt edasi

29 Mai 2018, 09:44

Tere,

Kui olete abielus, ei olegi kirjeldatud olukordadel vahet. Pärimise korral kuuluvad pärandvara hulka kõik esemed ja kohustused mis pärandajal surma hetkel on, sõltumata sellest mil viisil need on omandatud. Seadusjärgseteks esimese järjekorra pärijateks on pärandaja alanejad sugulased (lapsed) ning abikaasa.
Teie olukord võib olla komplitseeritud, kui näiteks abielu puruneb või juhtub midagi muud ettenägematut, mida pärimisseadus ei hõlma (ühe abikaasa ülemäärased laenukohustused näiteks). Kui jätta olukord praegu reguleerimata, võite jääda varatuks. Kui aga praegu olukord vormistada tegelikkusele vastavaks on Teie majanduslikud huvid ka sel juhul oluliselt rohkem kaitstud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta