Taani jalgrattaõnnetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Taani jalgrattaõnnetus

27 Juun 2018, 13:41

Tere

Tahtsin pisut nõu küsida, kuidas läheneda Taani erakindlustusele püsiva tervisekahjustuse ulatuse osas, mis puudutab üle 2 aasta tagasi toimunud liiklusõnnetust, kus auto sõitis mulle kui kannatajale Taanis otsa.

Sain kindlustuselt (Codan) vastuse, et püsiv tervisekahjustus on alla 5% ning seetõttu ei kvalifitseeru ma ka vastavale toetusele. Nendepoolne hinnang põhineb aasta aega tagasi läbi viidud, pisut kesisel, küsimustikul, mis osaliselt kattub Töövõime Hindamise Ekspertiisi Vormist leitavate küsimustega (https://www.sm.ee/sites/default/files/c ... 092015.pdf
TÖÖVÕIME HINDAMISE EKSPERTIISI VORM).

Kaevasin natuke veebi ja leidsin European Union of Medicine in Assurance and Social Security (EUMASS) vigastuste ulatuse hindamise vormi, mis peaks kehtima EU maades. Tahakski nüüd juurde küsida, et kas Taani ja Codan võivad kindlaks jääda oma alla 5% püsiva vigastuse ulatusele ja kuna tegemist Taaniga, siis nii jääbki, või on neil siiski mingid kohustused EUMASS'i või mõne muu, näiteks ICF (http://www.who.int/classifications/icf/icfchecklist.pdf), järgimise kohta?

Viimases kirjas ähvardati mind ka kindlustusjuhtumi sulgemisega (22.07.2018), kui neile oma pangainfot ei saada, sest nad tahavad mulle ühekordse ~1100 EUR suuruse väljamakse teha, millega ma tegelikult rahul pole, sest leian et nende küsimustik jäi paljudes olukordades vajaka, kus EUMASS, ega ICF poleks jäänud.

Parimat

Re: Taani jalgrattaõnnetus

30 Juun 2018, 11:26

Tere,

Teie küsimusest mõistab vastaja, et tegemist ei ole Taani riikliku kindlustusega, vaid eraõigusliku kindlustusettevõttega ning et vaidlus on liikluses aset leidnud õnnetusjuhtumi järgse tervisekahju kui kindlustusjuhtumi hüvitamisega. Teie viidatud dokumendid ja organisatsioonid käsitlevad aga sotsiaalkindlustusvaldkonda. Kahjuks jääb selgusetuks kas kindlustusvõtja olite Teie või on tegemist vastutuskindlustusega. Kui kindlustusvõtja olite Teie, leppisite Te kindlustuslepingus kokku, mida loetakse kindlustusjuhtumiks ning millistel alustel kindlustusjuhtumi korral hüvitist makstakse. Kui tegemist on kahju tekitaja vastutuskindlustusega, on selles kokku leppinud kindlustusvõtja, ehk kahju põhjustaja.
Kui Teie tegelik kahju oli suurem kui kindlustusseltsi poolt hüvitatav või on kindlustusselts lepingu kohaselt jätnud mõne kahju liigi hüvitamata, on Teil õigus vahe välja nõuda kahju tekitajalt. Rahvusvahelise eraõiguse seaduse § 50 lg 1 kohaselt kohaldatakse kahju õigusvastasest tekitamisest tulenevale nõudele selle riigi õigust, kus kahju tekkimise aluseks olev tegu tehti või sündmus toimus. Seetõttu, kui kindlustus ei korva kogu kahju ja Teie hinnangul on mõistlik tegeliku kahju ja kindlustuse poolt hüvitatud kahju kahju tekitajalt välja nõuda, soovitan Teil leida esindaja kes tunneb Taani siseriiklikku õigust ning saab sellest tulenevalt Teie õigusi parimal viisil kaitsta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta