pärandi vastuvõtmine või loobumine!?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

pärandi vastuvõtmine või loobumine!?

26 Juul 2018, 13:14

Tere.

Onu läks Toonelasse ja ema loobus pärandist, järgmised on lapsed, ehk siis mina õdedega, kuid ei tea, kas võtta vastu või ei, sest onul olevat olnud mingid võlad, aga notar ei ütle kui suur summa see on. Mida peaksin tegema? Kuidas oleks võimalik saada teada, kas on piisavalt vahendeid, et võlg ära maksta ja maatükk jääks perele leivaandjaks edasi, või kui võla summa käib üle jõu siis oleks jah targem loobuda? Mismoodi peaks inimene sellist otsust tegema, kui ametnikud aina vassivad ja ei ütle palju on konkreetne võla summa?

Lugupidamisega

Postitusi: 2
Liitunud: 31 Mär 2017, 08:55

Re: pärandi vastuvõtmine või loobumine!?

07 Aug 2018, 14:27

Tere,

Pärandi avanemisel tuleb läbi viia pärimismenetlus. Pärimismenetluse viib läbi notar kellele on esimesena esitatud pärimismenetluse läbiviimise avaldus. Pärimismenetluse käigus peab notar:
1. kontrollima pärimisregistrist andmeid pärandaja testamentide ja pärimislepingute kohta;
2. esitama pärandaja õiguste ja kohustuste kohta järelepärimise Eesti Vabariigis tegutsevatele krediidiasutustele ja muudele isikutele ning esitama päringud pärandaja üleelanud abikaasa õiguste ja kohustuste kohta.
Pärimisseaduse § 121 kohaselt on pärima õigustatud isikul õigus enne pärandi vastuvõtmist või sellest loobumist saada andmeid pärandvara koosseisu ning testamendi ja pärimislepingu sisu kohta kohtult, notarilt ja muult isikult, kelle valduses on pärandvara, testament või pärimisleping.
Eeltoodud sättest tulenevalt on notar kohustatud Teile avaldama andmed nii pärandvara hulka kuuluvate õiguste kui ka pärandaja kohustuste kohta. Siiski saab notar avaldada vaid teadaolevaid andmeid nagu võlgnevuste jääk ja vara ning õiguste koosseis. Kui palju konkreetne vara väärt on, tuleb Teil endal välja selgitada kasutades vajadusel ekspertide abi (kinnisasja puhul näit analoogia müügipakkumistest või kinnisvara hindamine), Seejärel saate otsustada kas pärandist loobuda või mitte. Võimalik on notarile esitada ka pärandvara inventuuri nõue, ent seejuures tuleb silmas pidada, et Inventuuri tegemise kulud hüvitatakse pärandvara arvel.
Soovitan teha notarile päringu viidates Pärimisseaduse § 121.

Lugupidamisega

Vasta