Sunnitud passiivne suitsetamine!

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Sunnitud passiivne suitsetamine!

02 Aug 2018, 08:33

Tere! Olen tubakast loobumise nõustaja õde Lõuna-Eesti Haiglas ja minu poole pöörduvad inimesed,kes on mures sellega,et nende naaberkorteris suitsetatakse nii eluruumides kui vannitoas,rõdul ja avatud aknal ja tubakatoss tuleb teiste eluruumidesse. Tean,et EV Põhiseadus par.28 lg 1 ütleb,et igal EV inimesel on õigus tervisele. See tähendab,et mitte kellelgi ei ole õigust minu tervist tahtlikult rikkuda. See kui tubakatoss tuleb minu eluruumidesse on ju tahtlik minu tervise rikkumine, sest olen sel juhul sunniviisiliselt passiivne suitsetaja ja võin haigestuda kopsu,kõri või muusse vähki. Kuidas on võimalik selliseid naabreid karistada kui nad ei arvesta tesite elanikega ja rikuvad EV põhiseadust eluruumide kasutamise eeskirja.

Re: Sunnitud passiivne suitsetamine!

09 Aug 2018, 22:40

Tere,

Teie küsimusest selgub, et probleem puudutab kortermajade elanikke. Kuna kortermajades on moodustatud korteriühistud saavad ühistu liikmed üldkoosolekul ühiselt otsustada millised on käitumisreeglid ühiselt kasutatavates ruumised trpikojad, keldrid jne). Tubakaseadus sätestab kohad, kus on suitsetamine keelatud ning selle kohaselt on selliseks kohaks korterelamu koridor, trepikoda ja korterelamu muu üldkasutatav ruum.
Vastab tõele, et seadusega on kaitstud igaühe õigus tervisele, ent seadusega on ka kaitstud eluruumi privaatsus ja puutumatus.
Ammendava vastuse küsimusele, kas naabritel on õigus nõuda inimeselt oma korteris suitsetamise lõpetamist, annab Tartu Maakohtu Valga kohtumaja kahe aasta tagune otsus – selles kaasuses nõuab hageja kostjalt suitsetamise lõpetamist, viidates selle õigusvastasusele, kuna tubakasuits on tervisele kahjulik, samuti on see lõhn ebameeldiv ja häirib igapäevaelu. Kohus, tutvunud hagiavalduse ja sellele lisatud materjalidega, leidis, et hagi tuleb jätta menetlusse võtmata.

«Kohus, asetades end mõistliku kõrvalseisja rolli, leiab, et inimestevahelises kooselus ning eriti korterelamu korterinaabrite puhul tuleb taluda ka sellist käitumist, mis ei ole alati meeldiv, kuid pole siiski seadusevastane – nt suitsetamine,»

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta